بدشانسی سامسونگ؛ کوالکام TSMC را به عنوان سازنده اسنپدراگون 7 نسل 2 انتخاب کرد


سامسونگ علاوه بر تولید دستگاه های الکترونیکی مصرفی، در بازار تراشه نیز فعال است و یکی از بزرگترین شرکت ها در این صنعت محسوب می شود. سامسونگ برای بسیاری از شرکت ها از جمله کوالکام پردازنده می سازد، اما به نظر می رسد کوالکام از غول کره ای فاصله گرفته است.

به گزارش GizmoChina، کوالکام تصمیم گرفته است تولید پردازنده میان رده اسنپدراگون 7 نسل 2 را به شرکت تایوانی TSMC واگذار کند. در ابتدا قرار بود اسنپدراگون 7 نسل 2 با لیتوگرافی سامسونگ ساخته شود، اما ظاهرا این پردازنده قرار است از لیتوگرافی 4 نانومتری TSMC استفاده کند.

انتخاب TSMC به عنوان سازنده اسنپدراگون 7 نسل 2 تعجب آور نیست، زیرا لیتوگرافی سامسونگ کارایی نسبتا کمی دارد. استفاده از لیتوگرافی بهینه سازی شده TSMC به این معنی است که اسنپدراگون 7 نسل 2 از قدرت بیشتر و مصرف انرژی کمتری نسبت به مدل قبلی برخوردار خواهد بود.

کوالکام اعلام کرده است که کنفرانس مطبوعاتی جدیدی را در تاریخ 17 مارس (23 مارس) برگزار خواهد کرد. برخی از تحلیلگران می گویند در این رویداد شاهد رونمایی از اسنپدراگون 7+ Gen 1 خواهیم بود، اما از آنجایی که یک سال از معرفی اسنپدراگون 7 نسل 1 می گذرد، ممکن است بالاخره شاهد رونمایی از اسنپدراگون 7 نسل 2 باشیم.

شایعات می گویند که سیستم روی تراشه Snapdragon 7 Plus Gen 1 از یک هسته Cortex-X2 با فرکانس 2.92 گیگاهرتز، سه هسته Cortex-A710 با فرکانس 2.5 گیگاهرتز و چهار هسته Cortex-A510 با فرکانس 1.8 گیگاهرتز در واحد CPU استفاده می کند. پردازنده گرافیکی Adreno 725 به فرکانس 580 مگاهرتز مجهز شده است.

پردازنده میان رده اسنپدراگون 7 نسل 2 در تست تک هسته ای Geekbench امتیاز 1232 و در تست چند هسته ای 4095 امتیاز کسب کرد تا عملکردی مشابه Dimensity 9000 نشان دهد.

در حالی که مشکلات مربوط به لیتوگرافی 4 نانومتری و 5 نانومتری سامسونگ بارها خبرساز شده است، گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که لیتوگرافی 3 نانومتری جدید این شرکت عملکرد بسیار بهتری دارد. کوالکام ممکن است پردازنده پرچمدار Snapdragon 8 Gen 3 را با لیتوگرافی 3 نانومتری سامسونگ بسازد.