بدترین عملکرد ماهانه، فصلی و سالانه؛ سقوط آزاد سهام تسلا طرفداران ایلان ماسک را متحیر کرد


فروش سهام تسلا در روز سه شنبه هفته جاری با حجم گسترده ادامه یافت و در نهایت باعث شد ارزش سهام یکی از بزرگترین خودروسازان جهان 11 درصد کاهش یابد. شرکت الون ماسک تنها چند روز تا ثبت بدترین عملکرد ماهانه، فصلی و سالانه خود فاصله دارد. با کاهش 11 درصدی سهام تسلا، این شرکت اکنون حتی از متا پیشی گرفته و بدترین عملکرد سال 2022 را در میان با ارزش ترین شرکت های صنعت فناوری به ثبت رسانده است.

بر اساس گزارش CNBC، کاهش سهام تسلا در بحبوحه گزارش غیر رسمی مبنی بر اینکه این شرکت به دنبال تمدید تعطیلی یک هفته ای تولید در کارخانه خود در شانگهای است، رخ می دهد. بررسی ها نشان می دهد که ویروس کرونا دوباره در میان کارکنان چینی کارخانه شانگهای شیوع پیدا کرده و باعث توقف روند تولید شده است.

رویترز می گوید که کارخانه تسلا در شانگهای قرار است در اولین ماه سال آینده تنها 17 روز کار کند. چنین رویدادی با سنت های تسلا سازگار نیست. تعداد مبتلایان به کرونا در شانگهای در ماه گذشته افزایش زیادی داشته است. در اواخر سال 2021، سهام تسلا به بالاترین حد خود رسید و از آن زمان تاکنون 73 درصد سقوط کرده است. در سال 2022، ارزش سهام تسلا به تنهایی 69 درصد کاهش یافته است. یعنی دو برابر شاخص نزدک.

سقوط سهام شرکت های خودروسازی به تسلا محدود نمی شود. زیرا ارزش سهام فورد و جنرال موتورز نیز به ترتیب 46 و 43 درصد کاهش یافته است. از زمان عرضه اولیه سهام تسلا در سال 2010، تسلا تنها یک سال دیگر کاهش ارزش سهام را تجربه کرده است: سهام این شرکت در سال 2016 نزدیک به 11 درصد کاهش یافت.

توییتر همچنان ضرر می کند و ایلان ماسک به فروش میلیاردها سهام تسلا ادامه می دهد. دو هفته پیش، ایلان ماسک 22 میلیون سهم تسلا را به ارزش حدود 3.6 میلیارد دلار فروخت. اوایل سال جاری، ماسک به ده‌ها میلیون دنبال‌کننده‌اش در توییتر گفت که قصد ندارد سهام تسلا بیشتری بفروشد. ماسک پس از فروش 3.6 میلیارد دلار از سهام تسلا، چند روز پیش گفت که فروش سهام این شرکت را به مدت 18 تا 24 ماه متوقف خواهد کرد.

ایلان ماسک کاهش ارزش سهام تسلا را به افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا نسبت می دهد. ماسک می‌گوید که افراد بیشتری سهام را به پول نقد تبدیل می‌کنند که باعث سقوط شدید سهام می‌شود. روز گذشته حجم معاملات سهام تسلا به 201 میلیون سهم رسید. این دومین رکورد بزرگ روزانه در سال 2022 است.

ایلان ماسک می گوید برای جلوگیری از فروش اضطراری سهام تسلا در صورت موفقیت توییتر در دادگاه اکتبر، 7.9 میلیون از سهام این شرکت (معادل 6.9 میلیارد دلار) را به فروش خواهد رساند.

ایلان ماسک 6.9 میلیارد دلار از سهام تسلا را به دلیل نگرانی از نتیجه دادگاه با توییتر فروخت.

شاید شنیدن این جمله برایتان عجیب باشد؛ اما ارزش سهام تسلا تنها در ماه دسامبر 44 درصد کاهش یافته است. دسامبر 2022 بدترین عملکرد ماهانه تسلا است. تا ماه دسامبر، تسلا هرگز شاهد کاهش بیش از 25 درصدی سهام خود در یک ماه نبود. ارزش سهام این خودروساز آمریکایی در سه ماهه چهارم سال 2022 تقریباً 59 درصد کاهش یافت.