بحران ارتباطی برای 90 درصد گردشگران؛ در خیابان امام رضا VPN می فروشند


خبرآنلاین در گزارشی درباره محدودیت اینترنت و عدم امکان دسترسی رایگان به اینترنت بین المللی نوشته و به طور ویژه به مشکلات این موضوع برای زائران و گردشگرانی که از کشورهای دیگر به ایران آمده اند پرداخته است:

فیلترینگ از هر نظر زندگی مردم را مختل کرده است، از مشکلات آموزشی که به دلیل عدم دسترسی به منابع آموزشی برای دانش آموزان ایجاد کرده تا اخراج در استارتاپ ها و ضرر مالی برای کسب و کارهای کوچک.

ارزش زمان در دنیای مسئولان چیست؟ از آنجایی که ما در حال از دست دادن زمانی هستیم که دیگر قابل جبران نیست، جوانان ایرانی که دغدغه آنها باید آموزش و یادگیری باشد، اکنون به دنبال یک VPN هستند که به حداقل آموزش وصل شود، یعنی فقط دسترسی به دریافت نمونه سوالات یا حذفیات امتحانی داشته باشد. داستان فیلترینگ طولانی است. اکنون علاوه بر مردم، زائران و گردشگران نیز با این مشکل مواجه شده اند.

چندی پیش عکسی از خیابان امام رضا مشهد در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نکته جالب آن فروشگاه های فروش VPN به زائران است.

میهمانان خارجی نیاز به ارتباط از طریق فضای مجازی دارند اما متاسفانه به دلیل شرایط جدید ایران و عدم اطلاع رسانی هنگام ورود به ایران با مشکل و اعتراض مواجه می شوند. این برای آنها مشکل ساز شده است زیرا در گذشته فیلترینگ گسترده ای وجود نداشته است.

نگرانی گردشگران برای ارتباط با خانواده

یکی از مولفه های مهم در سفر، امنیت گردشگر و ارتباط با خانواده و دوستانش است. علاوه بر این، دسترسی به اطلاعات کشور خود یا جهان به عنوان ساده ترین نیاز یک گردشگر تعریف می شود.

حداقل هر گردشگری که به ایران می آید مشتاق است عکس های اماکن تاریخی و زیارتی خود را برای خانواده اش بفرستد و با آن ها گفتگو کند. اما هر بار که برنامه پیام رسان را باز می کند، کار نمی کند، حتی نمی تواند یک تماس ویدیویی ساده با خانواده اش برقرار کند. گاهی اوقات این گردشگران در سفر از راه دور کار می کنند، اما این ناپایداری اینترنت برایشان مشکل ساز می شود.

گردشگران و زائران خارجی در نوامبر 2018 تجربه تلخ مشابهی داشتند. اینترنت به مدت سه روز به طور کامل قطع شد که ضربه سنگینی به صنعت گردشگری وارد کرد. آنها در شهرهای ایران سرگردان بودند و هیچ ارتباطی با خانواده خود نداشتند، این موضوع آژانس های هواپیمایی و سازمان های گردشگری در حوزه اقامت را با مشکلات زیادی مواجه کرد، این روزها آنها با مشکل جدیدی در قالب فیلترینگ مواجه شده اند.

فرشید صدیقی از فعالان حوزه گردشگری و هتلداری در گفت و گو با خبرآنلاین گفت: در ماه های اخیر با مشکل مسافرانی مواجه شده ایم که می خواهند از طریق اینترنت تماس بگیرند اما نمی توانند و تنها کمکی که می توانیم انجام دهیم. سرویس بین المللی در اتاق ها ارائه می شود تا بتوانند با کشور مورد نظر ارتباط برقرار کنند و تماس تلفنی برقرار کنند یا در صورت تمایل میهمان شبکه های اجتماعی را معرفی کنیم که فیلتر نیستند اگر بخواهند به VPN وصل شوند. رفتن به خارج از هتل و خرید VPN که این روزها بسیار رایج است.تقریبا 90 درصد از مهمانان خارجی در یکی دو روز اول اقامت خود با بحران ارتباطی مواجه می شوند.یکی از ارکان گردشگری برای مهمانان خارجی امنیت است. این گردشگران در روز اول و دوم اقامت خود، این حادثه امنیت را از آنها سلب کرده و به دلیل عدم ارتباط با خانواده، موجب نگرانی و بی قراری آنها می شود.

محمود مادرشاهیان، رئیس جامعه هتلداران خراسان رضوی درباره این موضوع به خبرآنلاین گفت: یکی از مشکلات زائرانی که به مشهد مقدس می آیند، عدم دسترسی به اینترنت بین المللی است که واقعا در این زمینه مشکل وجود دارد و ما نتوانستیم نگرانی آنها را حل کنیم زیرا اینترنت در دست ما نیست و به سازمان ها اعلام کردیم که پیگیر باشند و برای رفع این مشکل کاری انجام دهند نمی توانند با خانواده خود تماس بگیرند اما امکاناتی برای آنها فراهم کرده ایم و تلاش می کنیم تا از طریق هتل ها با خانواده هایشان تماس تلفنی برقرار کنند، این مشکل باید به طور اساسی حل شود.»

خیابان امام رضا از عکس یادگاری تا فروش وی پی ان

خیابان امام رضا که قبلا محل ملاقات عکس های یادگاری با حرم بود و مغازه هایی برای خرید سوغات داشت، حالا نوع سوغاتی ها تغییر کرده و جزوات فروش وی پی ان روی درب مغازه ها گذاشته شده است. صدیقی درباره آشنایی برخی از مسافران با VPN افزود: از اواخر تابستان با مشکل سراسری اینترنت دست و پنجه نرم می کنیم، مهمانان خارجی که می آیند متاسفانه فقط به اینترنت ملی متصل می شوند و شبکه بین المللی را از دست می دهند و تنها آنها راه حل استفاده از فیلترشکن است، در کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند کویت، بحرین، عربستان سعودی، امارات و عراق به دلیل فیلتر بودن برخی از شبکه های اجتماعی به عنوان مثال تیک توک در نتیجه با پدیده ای به نام فیلترشکن آشنا هستند و گاهی اوقات فیلترشکن هایی را که ما روی گوشی موبایل خود استفاده می کنیم را دارند اما به دلیل فیلترینگ شدیدی که هم اکنون در کشور وجود دارد، دیدیم که VPN ها پاسخگو نیستند. امروز.

این فعال گردشگری در خصوص صحت فروش وی پی ان در مشهد و به ویژه در خیابان امام رضا می گوید: بله این اتفاق افتاده است به عنوان مثال در کنار خیابان امام رضا اکثر مغازه هایی که خدمات سیار دارند و حتی آجیل و خشکبار فروشی دارند. و به طور کلی فروشگاه هایی که ترافیک زیادی دارند فیلترشکن می فروشند و مهمانان و گردشگران از آنها بازدید می کنند و فیلترشکن نصب می کنند.

فروش VPN به دلار یا ریال؟

در کنار عکس منتشر شده از مغازه های وی پی ان در مشهد، این موضوع به ذهن متبادر می شود: فروش به دلار و دینار است یا ریال؟ صدیقی در این خصوص بیان می کند: خرید و فروش دلار و دینار نیست، با همان قیمتی که ارائه دهنده خدمات VPN ارائه می دهد، فروخته می شود، دلیل آن این است که بسیاری از گردشگران عراقی که در مشهد هستند، مسافران مکرر هستند و آنها با محدودیت ها و قوانین قیمت آشنا هستند، حتی بسیاری از آنها از جمله تاجران، دانشجویان بین المللی و کسانی که به دنبال اقامت هستند، کارت بانکی دارند. اما قطعا اگر غرفه ای برای ساماندهی زیر نظر معاونت فناوری و رسانه شهرداری برای ارائه به گردشگران وجود داشته باشد، بسیار بهتر و شیک تر خواهد بود، اما این اتفاق نیفتاده است که قیمت ها نجومی باشد و گردشگران ناراضی باشند. “

تمهیدات لازم هتل برای رفع مشکل زائران

مدرشاهیان تصریح می کند: این مشکل ناشی از آسیب های فیلترینگ است که این نگرانی را به گوش مسئولان رساندیم، امیدواریم با پیگیری هایی که انجام می دهیم این مشکل در آینده نزدیک برطرف شود، انجمن هتلداران و حوزه اقامتی تحت نظر است. نظارت وزارت گردشگری و میراث فرهنگی که از طریق وزارتخانه و نماینده وزارت گردشگری و فرهنگ در خراسان رضوی پیگیری می کنیم باید برنامه ویژه ای در هتل ها برای ارتباط زائران ارائه دهند.

صدیقی تاکید کرد: به عنوان متولی و یکی از ارکان اصلی در میزبانی از گردشگران با توجه به اینکه تابع قوانین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستیم، نمی توانیم چنین خدماتی را ارائه کنیم، اما میهمانان می توانند خودشان آن را خریداری کنند. ما ارائه دهنده VPN نیستیم و قانونگذار هیچ مسئولیتی به ما نداده است. میهمانی که ارتباطش با دنیا قطع شده بر عهده سازمان های ذیربط است که از شرایط جامعه اطلاع رسانی کنند، مثلا سازمان هواپیمایی کشوری و مدیریت فرودگاه کشور سازوکاری برای مهمانان بین المللی یا عراقی هایی که می آیند تشکیل دهند. در ورودی فرودگاه فرود بیایید، جایی که اطلاع رسانی لازم است. که این محدودیت ها وجود دارد.