ببینید: کوچکترین چاپگر سه بعدی جهان، به اندازه یک چوب کبریت


در سال های اخیر شاهد پیشرفت های چشمگیری در صنعت چاپگرهای سه بعدی بوده ایم و نمونه هایی از این محصولات در ابعاد بسیار متنوعی به بازار عرضه شده است که حتی امکان ساخت خانه و قایق سه بعدی را نیز فراهم می کند. حالا یک یوتیوبر خوش ذوق تصمیم گرفته کوچکترین چاپگر سه بعدی دنیا را بسازد. دستگاهی مینیاتوری که می تواند طرح های فوق العاده کوچک با جزئیات بسیار بالا تولید کند.

بسیاری از مردم فکر می کنند که چاپگرهای سه بعدی نمی توانند تزئینات و طرح های کوچک با جزئیات بالا تولید کنند، اما یک نمونه جدید که ابعاد آن به اندازه یک چوب کبریت است، می تواند این کار را به خوبی انجام دهد.

کاربردهای عملی زیادی برای چاپگرهای سه بعدی بسیار کوچک وجود ندارد، اما در مورد دستگاه My N Mi اینطور نیست. شاید مهم ترین نکته در مورد چاپگر سه بعدی مینیاتوری ابعاد بسیار کوچک آن باشد. در واقع ارتفاع این دستگاه تنها 1.7 سانتی متر است اما همچنان امکان تولید طرح های مختلف را دارد و اکثر امکانات پرینترهای سه بعدی معمولی را ارائه می دهد.

به گفته Gizmodo، دستگاه My N Mi به جای استفاده از روش اکستروژن، از روش استریولیتوگرافی استفاده می کند. در راه حل اول، چاپگر به سخت افزار بیشتری برای ذوب رشته های پلاستیکی خام نیاز دارد، اما در محلول دوم، رزین مایع به داخل محفظه کوچکی تزریق می شود و لایه ها توسط مجموعه ای از LED های UV در قسمت پایینی سخت می شوند.

در ویدئوهایی که توسط My N Mi به اشتراک گذاشته شده است، این چاپگر سه بعدی مینیاتوری طرح های بسیار کوچکی از جمله قایق هایی که حتی از قسمت جیوه ای یک چوب کبریت کوچکتر هستند، تولید کرده است. به هر حال شاید فکر کنید ساخت قطعاتی با این ابعاد چندان کاربردی نیست، اما دیدن تلاش برای کاهش ابعاد فناوری های مختلف همیشه جالب است.