با یک راه حل ساده با عوارض ترسناک نشستن طولانی مدت مبارزه کنید


میزان بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، زوال عقل و چندین نوع سرطان در افرادی که ساعت‌ها در حالت نشسته هستند، در مقایسه با افرادی که در طول روز فعال هستند، بیشتر است. سبک زندگی بی تحرک افراد را در معرض خطر بیشتری برای مرگ زودرس قرار می دهد. اما ورزش روزانه به تنهایی نمی تواند با اثرات مضر نشستن بر سلامتی مقابله کند.

با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی، مدت زمانی که بزرگسالان در کشورهای صنعتی در حال نشستن هستند، برای دهه ها افزایش یافته است. در حال حاضر بسیاری از بزرگسالان بیشتر روز خود را نشسته می گذرانند. این مشکل از شروع کووید-19 بدتر شده است. این روزها که بیشتر و بیشتر مردم به دورکاری روی می آورند، تمایل مردم به ترک خانه کمتر شده است. بنابراین، واضح است که ما به راهبردهایی برای مبارزه با این معضل بهداشت عمومی خاص قرن بیست و یکم نیاز داریم که در حال تشدید است.

دستورالعمل های فعلی توصیه می کنند که بزرگسالان باید کمتر بنشینند و بیشتر حرکت کنند. اما این دستورالعمل ها راهنمایی یا استراتژی خاصی در مورد میزان تحرک ارائه نمی کنند.

محققان مطالعه حاضر می گویند تحقیقات آنها یک استراتژی ساده و مقرون به صرفه ارائه می دهد: “هر نیم ساعت پنج دقیقه پیاده روی کنید.” اگر شغل یا سبک زندگی دارید که مستلزم آن است که برای مدت طولانی بنشینید، این تغییر رفتار می تواند خطرات نشستن برای سلامتی را کاهش دهد.

مطالعه جدید همچنین راهنمایی روشنی برای کارفرمایان در مورد چگونگی ایجاد محیط های کاری سالم تر ارائه می دهد. پیاده روی منظم می تواند به کارمندان کمک کند تا نسبت به زمانی که بی وقفه کار می کنند بهره وری بیشتری داشته باشند.

چیزی که هنوز معلوم نیست

تحقیقات جدید عمدتاً بر روی پیاده روی منظم و با شدت کم متمرکز بود. برخی از استراتژی های پیاده روی (مثلاً یک دقیقه پیاده روی سبک در هر ساعت) سطح قند خون را کاهش ندادند. محققان نمی دانند که آیا یک دقیقه پیاده روی سریعتر می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد یا خیر. محققان در حال آزمایش بیش از 25 استراتژی مختلف برای جبران اثرات سلامتی ناشی از نشستن طولانی مدت هستند.

بسیاری از مردم، مانند رانندگان کامیون یا رانندگان تاکسی، مشاغلی دارند که به سادگی نمی توانند هر نیم ساعت یکبار پیاده روی کنند. یافتن راهبردهای دیگری که به نتایج مشابهی دست می‌یابند، می‌تواند گزینه‌های متعددی را در اختیار افراد قرار دهد و به آن‌ها کمک کند تا بهترین استراتژی را برای سبک زندگی‌شان انتخاب کنند.