با کاهش شدید قیمت بیت کوین، ۷۰ میلیارد دلار یک شبه از ارزش بازار ارزهای دیجیتال پاک شد


امروز جمعه 19 مارس قیمت بیت کوین به زیر 20000 دلار رسید. این اولین بار در تقریبا دو ماه گذشته است که قیمت بیت کوین تا این حد کاهش می یابد. سقوط قیمت بیت کوین نتیجه تغییرات بازار سهام آمریکا و سقوط یکی از شرکت های معروف در صنعت کریپتو است.

طبق گزارش CNBC، ارزش بازار ارزهای دیجیتال در 24 ساعت گذشته بیش از 70 میلیارد دلار کاهش یافته است. قیمت بیت کوین با افت حدود هشت درصدی به 19900 دلار رسیده و در عین حال قیمت اتر نیز بیش از هشت درصد کاهش داشته است. هر واحد اتر در حال حاضر با قیمت 1400.63 دلار معامله می شود.

کاهش ارزش بازار کریپتو نتیجه عوامل مختلفی است. حرکت بازار کریپتو تا حد زیادی شبیه به بازار سهام آمریکا است، به ویژه شاخص نزدک، که میزبان تعداد زیادی از شرکت های فناوری محور است. روز پنجشنبه ارزش شاخص های اصلی بازار سهام آمریکا کاهش یافت.

سه شنبه هفته گذشته جروم پاولرئیس فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) گفت که احتمالاً نرخ بهره بیش از حد انتظار افزایش می یابد و در همان ایالت باقی می ماند. افزایش مداوم نرخ بهره در سال گذشته بر دارایی های پرریسک مانند سهام و به ویژه ارزهای رمزنگاری شده تأثیر گذاشته است.

یکی دیگر از عواملی که بر بازار کریپتو تاثیر منفی گذاشته است، سقوط سیلورگیت کپیتال است. این شرکت چهارشنبه گذشته اعلام کرد که تمام فعالیت های خود را متوقف خواهد کرد. داستان Silvergate Capital آخرین نمونه از فروپاشی شرکت‌ها در صنعت کریپتو است. FTX، یک صرافی ناموفق سام بنکمنفریدیکی از مشتریان بزرگ سیلورگیت بود.

در همین حال، بانک سیلیکون ولی روز چهارشنبه اعلام کرد که 21 میلیارد دلار از دارایی های خود را با زیان 1.8 میلیارد دلاری فروخته است. بانک سیلیکون ولی یکی از بزرگترین بانک ها در زمینه استارت آپ در صنعت فناوری است و علاوه بر ارائه خدمات بانکداری سنتی، تامین مالی پروژه های این صنعت را نیز تامین می کند.