با چراغ سبز چین، احتمال معامله مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد بیشتر شده است


با پایان یافتن مرحله سوم تحقیقات توسط سازمان تنظیم مقررات بازار چین، سرانجام مجوز بدون قید و شرط برای ادغام اکتیویژن بلیزارد با مایکروسافت صادر شد.

چند روز پیش اتحادیه اروپا با خرید اکتیویژن بلیزارد موافقت کرد. البته سازمان رگولاتوری اتحادیه اروپا از مایکروسافت خواسته تا راه حل هایی برای جلوگیری از نقض قوانین مربوط به بازی های ابری ارائه دهد. زیرا اگر تولید بازی های ارزشمند اکتیویژن بلیزارد در انحصار سرویس ابری غول فناوری ردموندی باشد، این وضعیت می تواند به بازار و سایر شرکت های فعال در حوزه بازی های ابری آسیب برساند.

مایکروسافت قبلا چندین قرارداد دوجانبه 10 ساله با شرکت هایی مانند Gerforce NOW، Ubitus، Boosteroid، EE و Nware امضا کرده است. غول فناوری مستقر در ردموند اکنون مجوز 10 ساله رایگان را برای همه بازی های خود و همچنین عناوین Activision Blizzard به پلتفرم های بازی ابری ارائه می دهد و کاربران می توانند این بازی ها را از طریق هر یک از پلتفرم های ابری ذکر شده پخش کنند.

با این حال، سازمان رقابت و بازار بریتانیا تصمیم گرفت که قرارداد مایکروسافت برای خرید اکتیویژن بلیزارد را رد کند. سازنده ویندوز این حکم را به چالش کشید و از رئیس جمهور بریتانیا خواست که به CMA توجه کند. البته ساتیا نادلا احتمال خروج اکتیویژن بلیزارد از بریتانیا را رد نکرد.

نوشته شده توسط WccfTech در اواخر سال 2022 از کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده برای جلوگیری از ادغام Activision Blizzard با مایکروسافت شکایت کرد. اما او معتقد است که در نبرد طولانی دادگاه شکست خواهد خورد. با توجه به دشواری لغو احکام این کمیسیون، همچنان CMA بزرگترین مانع برای تکمیل تراکنش مذکور است. با این حال، مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد اعلام کردند که در حال آماده سازی درخواست تجدید نظر به دادگاه هستند.

با تایید رگولاتور چین، ادغام مایکروسافت با اکتیویژن بلیزارد در 38 کشور از جمله کشورهای منطقه اقتصادی اروپا، چین، ژاپن، شیلی، آفریقای جنوبی، برزیل، اوکراین و صربستان و تعداد کل اجرا شده است. از این کشورها به 2.37 میلیارد نفر می رسد.

نیوزلند و کره جنوبی به زودی حکم خود را در مورد قرارداد ادغام اکتیویژن بلیزارد با مایکروسافت اعلام خواهند کرد.