با وجود عملکرد ضعیف بیکسبی، سامسونگ بیشترین پتنت هوش مصنوعی را دارد


سامسونگ از نظر دستیارهای صوتی واقعاً از رقبایی مانند Google Assistant عقب است. اما ظاهراً این شرکت کره ای بالاترین تعداد درخواست های ثبت اختراع مربوط به هوش مصنوعی را دارد و آن را بالاتر از سایر غول های فناوری مانند IBM، گوگل و مایکروسافت قرار می دهد.

طبق گزارش دفتر مالکیت معنوی کره جنوبی (KIPO)، تعداد درخواست های ثبت اختراع مرتبط با هوش مصنوعی در دهه گذشته 28 برابر افزایش یافته است. KIPO می گوید که از سال 2011 تا 2020، تعداد گواهی های ثبت اختراع هوش مصنوعی از 530 به 14848 افزایش یافته است و سامسونگ بیشترین تعداد این پتنت ها را دارد.

البته افزایش تعداد پتنت های سامسونگ در زمینه هوش مصنوعی نشان دهنده توانایی آنها در دنیای واقعی نیست. اما این غول فناوری کره ای همچنان در مقایسه با گوگل، مایکروسافت، بایدو و آی بی ام در جایگاه بالاتری قرار دارد. با توجه به اینکه برنامه های کاربردی هوش مصنوعی تجاری سامسونگ مانند Bixby، حرف زیادی برای گفتن در مورد رقبایی مانند Google Assistant یا موتور جستجوی جدید Bing مایکروسافت ندارند، داشتن بیشترین گواهینامه ثبت اختراع در این زمینه برای این شرکت تعجب آور به نظر می رسد.

گزارش KIPO نشان می دهد که سامسونگ با داشتن 1214 گواهی ثبت اختراع مرتبط با هوش مصنوعی، 2.9 درصد از این پتنت ها را در اختیار دارد و پس از آن IBM با 929 پتنت که سهم 2.2 درصدی دارد، قرار دارد. گوگل و مایکروسافت با داشتن 824 و 731 پتنت سهم 2 و 1.7 درصدی در گواهی های ثبت اختراع هوش مصنوعی دارند. بایدو چین نیز دارای 572 اختراع مربوط به این حوزه است که 1.4 درصد از کل این گواهی های ثبت اختراع را شامل می شود.

بر اساس گزارش SemMobile، ایالات متحده از نظر ثبت اختراعات ثبت شده مرتبط با هوش مصنوعی با سهم 35.6 درصد و چین با سهم 31 درصد در رتبه اول قرار دارد. ژاپن و کره جنوبی نیز به ترتیب با 11.6 و 11.3 درصد جایگاه های سوم و چهارم را کسب کرده اند.

سامسونگ در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود فاش کرد که واقعاً تحت تأثیر ChatGPT قرار گرفته است و در برنامه‌های آینده خود نگاه ویژه‌ای به این هوش مصنوعی خواهد داشت. این غول فناوری کره ای همچنین آمادگی خود را برای همکاری با شرکت های بزرگ فعال در حوزه هوش مصنوعی اعلام کرد و هدفش توسعه راه حل های جدید مبتنی بر این فناوری برای گوشی های هوشمند و لوازم الکترونیکی مصرفی است.