با وجود رشد قابل توجه انویدیا، درآمد بازی AMD تنها 11 درصد کمتر است


بررسی گزارش مالی انویدیا و AMD در فصل گذشته نشان می دهد که با وجود رشد فوق العاده تیم سبز، کل درآمد بازی تیم قرمز تنها 11 درصد کمتر است. در سه ماهه چهارم سال گذشته، کاهش درآمد واحد بازی انویدیا بیشتر از AMD بود.

بر اساس گزارش TechSpot، درآمد بازی های Nvidia با 46 درصد کاهش به 1.8 میلیارد دلار رسیده است. در همین بازه زمانی، درآمد AMD تنها هفت درصد کاهش یافت و 1.6 میلیارد دلار درآمد داشت.

با در نظر گرفتن کل سال 2022، تفاوت Nvidia و AMD بیشتر به چشم می خورد. درآمد سالانه انویدیا با 27 درصد کاهش به 9 میلیارد دلار رسید، با این حال AMD توانست با 21 درصد افزایش درآمد نسبت به سال 2021، 6.8 میلیارد دلار به دست آورد.

طبق آمار فروشگاه Steam، پردازنده‌های گرافیکی Nvidia 75 درصد از سهم بازار را در اختیار دارند. ما هرگز نمی توانیم تنها بر اساس این آمار در مورد بازار کارت گرافیک صحبت کنیم.

انویدیا درآمد سرویس ابری GeForce NOW را بخشی از تجارت بازی خود می‌داند. تیم سبز سهم زیادی از بازار کنسول ها را در اختیار ندارد و فقط با نینتندو کار می کند، در حالی که AMD پردازنده پرفروش ترین کنسول های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس و سری اس را تامین می کند.

نینتندو در مدت 9 ماه موفق به فروش 14.91 میلیون کنسول شد. در همین بازه زمانی، فروش کنسول های سونی به 12.8 میلیون دستگاه رسید. موسسه NPD Group می گوید با وجود فروش بیشتر نینتندو، قیمت بالای پلی استیشن 5 باعث شده سونی در مجموع درآمد بیشتری به جیب بزند. درآمد بالاتر سونی مستقیماً بر درآمد AMD نیز تأثیر می گذارد.

مایکروسافت آمار دقیق فروش کنسول‌های خانواده Xbox را اعلام نمی‌کند، بنابراین نمی‌دانیم چه مقدار از درآمد AMD حاصل فروش کنسول مایکروسافت است. گفته می شود فروش کنسول های Xbox Series X و Series S از زمان عرضه به 17 میلیون دستگاه رسیده است. فروش دو کنسول پلی استیشن 5 و نینتندو سوییچ از زمان عرضه به ترتیب 32 و 122 میلیون اعلام شده است.

مشکلات اقتصادی در سراسر جهان بر صنعت کامپیوترهای شخصی تاثیر منفی گذاشته و در نتیجه فروش پردازنده ها کاهش یافته است. تحلیلگران می گویند که وضعیت در نیمه دوم سال جاری به حالت عادی باز خواهد گشت. در آن زمان شاهد افزایش فروش پردازنده های گرافیکی AMD و Nvidia خواهیم بود.