بایدن به دنبال مقابله با رفتار ضدرقابتی غول های فناوری است


رؤسای جمهور قبلی ایالات متحده از جمله دونالد ترامپروابط خوبی با شرکت های بزرگ فناوری نداشت. بایدن در سخنرانی SOTU، او به صراحت اعلام کرد که دولت او کار را برای شرکت های بزرگ فناوری آسان نخواهد کرد.

بیانیه کاخ سفید بیشتر در مورد نکات مطرح شده در سخنرانی بایدن، از جمله بخشی در حمایت از حریم خصوصی داده ها و شفافیت پلت فرم برای همه کاربران آمریکایی توضیح داد. به منظور جلوگیری از جمع‌آوری، استفاده، انتقال و ذخیره‌سازی داده‌های شخصی به‌ویژه اطلاعات حساس مانند موقعیت جغرافیایی و اطلاعات بهداشتی، این قانون محدودیت‌های واضح و دقیقی را در مورد توانایی شرکت‌های فناوری می‌طلبد. علاوه بر این، تقاضا برای شفافیت بیشتر در مورد الگوریتم هایی که شرکت ها استفاده می کنند وجود دارد. الگوریتم هایی که در مورد آمریکایی ها بیش از حد تبعیض آمیز و تفرقه افکن هستند.

این اولین بار نیست که رئیس جمهور ایالات متحده در مورد مسائل حریم خصوصی شرکت های بزرگ فناوری صحبت می کند. بایدن اوایل سال جاری در مقاله ای که در وال استریت ژورنال منتشر شد، گفت:

بایدن وی همچنین خواستار اصلاح بند 230 قانون حفاظت اطلاعات شد. جایی که از مسئولیت پذیری شرکت های اینترنتی در قبال محتوای شخص ثالث منتشر شده در پلتفرم هایشان جلوگیری می کند.

به گفته TechSpot، محافظت از کودکان آنلاین یکی دیگر از موضوعات کلیدی در SOTU بود. در این سند، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رسانه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌ها برای سلامت روان، رفاه و رشد جوانان مضر هستند. این سند همچنین به تکنیک های دستکاری اطلاعاتی می پردازد که اعتیاد و رفتار اجباری را در بین کودکان ترویج می کند. علاوه بر این بایدن او خواستار حمایت هر دو حزب برای ممنوعیت تبلیغاتی که کودکان را هدف قرار می دهد، شد. در بخشی از بیانیه رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا آمده است:

در سال 2021، فیس بوک متهم شد که بیشتر از آسیب رساندن به کودکان به پول و سود اهمیت می دهد.

شیوه های تجاری ضد رقابتی در میان شرکت های بزرگ فناوری موضوع دیگری بود که بایدن به آن اشاره کرد. رئیس جمهور ایالات متحده به دنبال حمایت دو حزبی از قانونگذاران برای تصویب قوانین ضد انحصار است. مقرراتی که از ارائه مزیت به محصولات و خدمات شرکت های خاص جلوگیری می کند. او گفت:

لازم به ذکر است که کنگره آمریکا در سال گذشته دو لایحه را که برای مهار رفتارهای ضد رقابتی در میان شرکت های بزرگ فناوری طراحی شده بودند، تصویب نکرد.