باگ نسخه iOS برنامه فون لینک ویندوز 11 امکان جاسوسی از آیفون را فراهم می کند


ویندوز 11 اخیراً پشتیبانی از Phone Link را برای iOS معرفی کرده است که اکنون برای همه منتشر شده است، اما طبق گزارش‌ها، برخی از افراد ممکن است از این نقص برای جاسوسی از کاربران آیفون سوء استفاده کنند.

Phone Link مدت‌هاست که برای اندروید وجود داشته است و امکان ارسال پیام‌ها، اعلان‌ها و موارد دیگر را به رایانه‌های شخصی می‌دهد. ویندوز 11 قابل انتقال است و بنابراین می توانید بدون حذف گوشی هوشمند خود روی دسکتاپ با آن کار کنید.

بنابراین، معرفی Phone Link برای iOS قطعا یک ویژگی بسیار کاربردی برای کاربران آیفون است، اگرچه امکانات آن نسبت به اندروید محدودتر است، اما مجرمان سایبری به دلیل نحوه پیاده سازی Phone Link در گوشی های اپل می توانند از این قابلیت سوء استفاده کنند.

Cetro Software گزارش می دهد که چندین کاربر آیفون با استفاده از Phone Link برای iOS جاسوسی شده اند.

البته مهاجم برای جاسوسی از آیفون از طریق Windows Phone Link نیاز به دسترسی فیزیکی به گوشی دارد.

نوشته شده توسط TechRadar خاطرنشان می کند که اگر مهاجم بتواند به آیفون دسترسی داشته باشد و رمز عبور دستگاه را بداند، تنظیم Phone Link در رایانه شخصی ویندوز به اندازه کافی آسان است. Certo مراحل دقیقی را برای کاهش سوء استفاده احتمالی توضیح نمی دهد، اما این فرآیند شامل اسکن یک کد QR روی مانیتور رایانه شخصی با آیفون قربانی و روشن کردن بلوتوث است.

پس از راه‌اندازی Phone Link، مواردی مانند تاریخچه تماس تلفنی، iMessages و محتوای هر گونه اعلان‌ها را می‌توان بدون اطلاع صاحب آیفون در آن رایانه شخصی مشاهده کرد.

Certo می گوید، به نظر می رسد مجرمان سایبری به سرعت از این ویژگی جدید سوء استفاده کرده اند، و این نگران کننده است.

Certo می گوید که اگر احساس می کنید آیفون شما در معرض خطر جاسوسی قرار دارد، چند مرحله وجود دارد که می توانید برای بررسی آن انجام دهید. اگر از بلوتوث استفاده نمی کنید، حتما این ویژگی را در دستگاه خود خاموش کنید. بدون بلوتوث، هیچ ارتباطی بین آیفون و کامپیوتر شما وجود نخواهد داشت.

Certo می گوید: «همانند حفره های امنیتی قبلی آیفون، ممکن است مدت زیادی طول نکشد که توسعه دهندگان نرم افزارهای جاسوسی شروع به ایجاد ابزارهایی کنند که می توانند برای استخراج اطلاعات بیشتر از آیفون قربانیان استفاده شوند.

امیدواریم که مایکروسافت در اسرع وقت این موضوع را بررسی کرده و راه حل امنیتی برای جلوگیری از جاسوسی آیفون ارائه دهد.