بازار موبایل تحت تاثیر تحریم آیفون 14 و کمبود عرضه ارز قرار گرفته است. واردات گوشی های دست دوم به کشور


به گفته حسین روزبه، از 24 اسفند ماه ارز موبایلی تخصیص داده شده اما تامین نشده، در نتیجه در سال جدید گوشی تلفن همراه بسیار کمی وارد کشور شده است: «بانک مرکزی می گوید ارز را به بانک ها پرداخت کرده است. اما هیچ بانکی به راحتی ارز ارائه نمی کند، بنابراین یا شعبه ها به اندازه کافی تامین نمی شود و یا سوء استفاده هایی از سوی برخی افراد صورت می گیرد.

عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان گوشی موبایل، تبلت و لوازم جانبی در گفتگو با ایسنا درباره کنترل سقف و سابقه بازرگانان توسط سامانه جامع معاملات گفت: در حال حاضر به ازای هر ثبت سفارش، ماه اول 5 درصد، ماه دوم 10 درصد و بازرگانان درصد بالاتری از سپرده دریافت می کنند. سپرده) هر ماه.” این امر به این دلیل است که با توجه به کمبود ارز برای تمدید ثبت سفارش در ماه های بعد، باید دوباره منتظر تخصیص باشند و سپرده ها نزد بانک باقی بماند. اگر سقف و رکورد طبق فرمول پیش برود و فاصله تخصیص و عرضه کم باشد، وضعیت بازار بهتر می شود، اما زمانی که مطابقت نداشته باشد، بازرگان نمی تواند بر اساس آن واردات انجام دهد و بازار به سمت انحصار پیش می رود. “

روزبه همچنین به سوء استفاده و اجاره کارت بازرگانی برخی صادرکنندگان اشاره کرد. به گفته وی، اگرچه بانک مرکزی برای تامین ارز واردات از این تالار از اوایل اسفندماه، دومین تالار مرکز مبادلات ارز و طلا را راه اندازی کرد، اما سقف و رکوردی برای آنها وجود ندارد و کالاهای غیرتخصصی را با خود وارد می کنند. ارز خود را برای ایفای تعهد ارزی: قبل از اجرای برخی قوانین باید زیرساخت های آنها فراهم شود تا دست سوء استفاده کنندگان کوتاه شود.

ممنوعیت واردات آیفون 14 و واردات آیفون 13 دست دوم

حسین روزبه در بخشی دیگر از این گفت و گو با اشاره به اینکه صادرکنندگان ارز خود را در مجلس سنا یا سالن دوم ارائه کنند، گفت: در حال حاضر موبایل های بالای 600 دلار همچنان با ارز صادراتی آنها و مابقی موبایل وارد می شود. با ارز تالار دوم صرافی. اما به دلیل ممنوعیت واردات آیفون 14 و توقف تولید آیفون 13، این صادرکنندگان گوشی های دست دوم امارات و سایر کشورها را جمع آوری کرده و همان آیفون 13 را با قیمتی در حدود 120 میلیون تومان به فروش می رسانند. بنابراین اگر با نرخ ارز حساب کنیم بین 55 تا 60 هزار تومان تمام می شود.» به جز آیفون، برخی از مدل های سامسونگ بالای 600 دلار هستند و برند سامسونگ مشکل دارد.

بهمن ماه سال گذشته که ممنوعیت واردات آیفون 14 قطعی شد، قیمت تمامی گوشی ها بالا رفت و آیفون 13 پرومکس بیش از 100 میلیون تومان فروخته شد. هنوز مشخص نیست ممنوعیت واردات آیفون 14 تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

یکی دیگر از سوء استفاده ها به گفته روزبه، مونتاژ به جای تولید است: «برخی موبایل های ارزان قیمت نوکیا دست دوم 40 تا 60 درهم فروخته می شوند و به صورت CKD به نام تولید وارد می شوند و در این شرایط گمرک کمتری می پردازند. وظایف از طرفی این کالاها به نام خط تولید مونتاژ می شود و به نام همان برندهایی است که بازرگانان هم در آن فعالیت دارند بنابراین هم برند بی اعتبار می شود و هم جیب مصرف کننده گرفته می شود. “

پیش از این دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه اعلام کرد که به زودی تمامی گوشی های تلفن همراه با ارز تالار دوم صرافی وارد می شود. این تصمیم پس از درخواست انجمن از بانک مرکزی گرفته شد تا ارز نیمایی دیگر به واردات گوشی تلفن همراه اختصاص پیدا نکند و مهدی آبکاری یکی از دلایل آن را دوری از فرصت طلبی دانست. اما اظهارات امروز نشان می دهد که سوء استفاده در بازار موبایل ادامه دارد.