بازار موبایل؛ از وضعیت نامشخص آیفون 14 تا افزایش 10 درصدی قیمت گوشی


سوال همچنان یکسان است: واردات آیفون 14 چه شد؟ متأسفانه پاسخ همان پاسخ مکرر است; در خصوص واردات این مدل از گوشی های اپل هیچ قطعی نشده است، گوشی های وارداتی همگی با رویه مسافری وارد کشور شده اند، گوشی های وارداتی با روال مسافربری قانونی نیستند و هنوز مشخص نیست که آیا وارد می شود یا خیر. بالاخره ثبت نام کرده یا نه

محمدرضا رمضان، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری و موبایلی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب گفت: هنوز واردات رسمی و امکان رجیستری گوشی های آیفون 14 مشخص نشده است و تا این لحظه ، ثبت سفارش و واردات قطعی نشده است ما این گوشی را به صورت تجاری و رسمی نداشته ایم.

به گفته وی، تمامی گوشی های آیفون 14 موجود در بازار که خرید و فروش می شوند با رویه مسافری وارد کشور شده اند که تعداد آنها محدود است. رمضان در خصوص فروش این گوشی ها تصریح کرد: باید به این نکته اشاره کنم که فروش گوشی های سواری به دلیل عدم پرداخت عوارض گمرکی قانونی نیست.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و موبایل تهران به موضوع فعال بودن گوشی های خانواده آیفون 14 نیز اشاره کرد و توضیح داد: اگرچه رسم بر این است که گوشی های مسافری بین یک تا دو ماه تا زمان ثبت نام قانونی فعال باشند و پس از آن فعال شوند. قطع شده است اما تاکنون آیفون 14 هایی که به صورت مسافری وارد شده بودند قطع نشده و فعال هستند زیرا دولت قصد آسیب رساندن به مردم را ندارد و به دنبال راه حلی برای رجیستر کردن گوشی های موبایل آیفون 14 است.

رمضان درباره وضعیت بازار موبایل نیز گفت: بازار موبایل به صورت روزانه فعال است و اجناس احتکار نمی شود زیرا بستگی مستقیم به قیمت ارز دارد و ثبت سفارش واردات یک یا دو ماهه انجام می شود. پیش پرداخت، بنابراین به محض ورود کالا به بازار باید فروخته شود تا سفارشات بعدی ثبت شود.»

وی همچنین به عدم حساسیت بازار تلفن همراه به افزایش نرخ دلار اشاره کرد و درباره گرانی ها در این بازار گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، قیمت گوشی تلفن همراه کاهش نیافته است. تحت تاثیر این افزایش قرار گرفته و به طور متوسط ​​10 درصد گران شده است.»

رئیس اتحادیه فروشندگان تجهیزات صوتی و تصویری و تلفن همراه تهران تاکید کرد: با توجه به ارتباط مستقیم تلفن همراه با ارز، در صورت کاهش قیمت ارز، قیمت موبایل نیز به سرعت کاهش می یابد.

این در حالی است که در بازار موبایل کشورمان آخرین سری گوشی های برند اپل در بلاتکلیفی باقی مانده است. این محصول حدود پنج ماه است که در سراسر جهان عرضه و مورد استفاده قرار گرفته است.