این سیاستمدار آمریکایی تیک توک را با فنتانیل مقایسه کرد


به گفته یکی از اعضای جمهوری خواه کنگره که لایحه مسدود کردن تیک توک در آمریکا را ارائه کرده است، فروش این شبکه اجتماعی چینی به یک شرکت آمریکایی کار عاقلانه ای خواهد بود. مایک گالاگریکی از منتقدان برجسته دولت چین که نقش برجسته تری در کنگره این سه شنبه بر عهده خواهد گرفت، تیک توک را به “فنتانیل دیجیتال” تشبیه کرده است. از دیدگاه او این شبکه اجتماعی مانند فنتانیل اعتیادآور و مخرب است و مربوط به حزب کمونیست چین است.

گالاگر در مصاحبه ای با NBC گفت که Bytedance، مالک تیک توک، اساساً توسط حزب کمونیست چین کنترل می شود. به همین دلیل باید تیک توک را بیشتر رصد کرد: «باید از خود بپرسیم که آیا می خواهیم حزب کمونیست چین شبکه اجتماعی تیک توک را که در حال تبدیل شدن به قدرتمندترین رسانه اجتماعی در آمریکا است، کنترل کند؟

به گزارش فایننشال تایمز، تیک توک ادعاهای مایک گالاگر را دور از واقعیت می داند و می خواهد طرح جامع خود را برای رسیدگی به نگرانی های امنیت ملی برای اعضای کنگره توضیح دهد. تیک توک به صراحت می گوید که حزب کمونیست چین به طور مستقیم یا غیرمستقیم این شبکه اجتماعی و ByteDance را رصد نمی کند.

اظهارات گالاگر در حالی بیان می شود که دولت ایالات متحده در ماه های اخیر رویکرد سخت گیرانه تری را علیه TikTok اتخاذ کرده است. بسیاری از سیاستمداران آمریکایی خواستار برخورد جدی با تیک توک شده اند. در سال های اخیر این شبکه اجتماعی رشد انفجاری را تجربه کرده و توانسته توجه بسیاری از نوجوانان آمریکایی را به خود جلب کند.

در هفته‌های منتهی به کریسمس، سنای آمریکا به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن کارمندان دولت از استفاده از تیک توک منع می‌شوند. طبق این قانون جدید، تیک توک نباید در ادارات دولتی نصب شود. تعداد زیادی از ایالت های ایالات متحده، از جمله مریلند، تگزاس و آیووا، قبل از اقدام کنگره، استفاده از تیک توک را در ادارات دولتی ممنوع کرده بودند.

گالاگر با همکاری مارکو روبیو، عضو ارشد جمهوری خواه کمیته اطلاعات سنا، لایحه ای را برای ممنوعیت تیک توک پیشنهاد کرد. این دو در تلاشند تا تیک توک را به طور کامل در ایالات متحده ممنوع کنند. چندین عضو دموکرات سنا نیز از این لایحه حمایت کرده اند.

گالاگر در مصاحبه جدید خود گفت که لایحه پیشنهادی فروش تیک توک را به یک شرکت آمریکایی اجازه می دهد. به گفته گالاگر، مالکیت شرکت آمریکایی تیک توک یک راه حل عملی است. گالاگر می گوید انتقال مراکز داده TikTok به کشوری مانند سنگاپور یک “شبه راه حل” است و اساسا به دولت چین و ByteDance کمک می کند تا TikTok را نظارت کنند.

مایک گالاگر افسر سابق اطلاعاتی ایالات متحده است که از زمان پیوستن به کنگره در سال 2016 به یکی از منتقدان اصلی چین تبدیل شده است. کوین مک کارتینماینده ارشد جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا امیدوار است در روزهای آینده به عنوان رئیس مجلس انتخاب شود. او ماه گذشته گفت که گالاگر را برای رهبری “کمیته منتخب چین” انتخاب خواهد کرد. این کمیته به دولت واشنگتن کمک می کند تا در مورد چین سخت گیرانه تر عمل کند.

مقالات مرتبط

تعدادی از اعضای ارشد جمهوری خواه مجلس نمایندگان از دولت جو بایدن تیک توک به دلیل سخت گیر نبودن مورد انتقاد قرار گرفته است. آنها می گویند که دولت باید لوایح متمرکز بر تیک توک را سرعت بخشد. کریس ریمدیر اف بی آی همچنین ماه گذشته گفت که تیک توک در تسهیل جاسوسی از آمریکایی ها نقش دارد و پکن می تواند الگوریتم های این برنامه را با هدف تسهیل عملیات نفوذ در ایالات متحده دستکاری کند.