این دستکش عجیب شکل، اندازه و بافت اشیاء واقعیت مجازی را شبیه سازی می کند


محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) دستکش جدیدی ساخته اند که به شما امکان می دهد حس واقعی لمس اشیاء را در دنیای مجازی تجربه کنید. این تیم اعلام کرده اند که دستکش هایشان با نمونه های موجود متفاوت است. گفته می شود که HaptGlove به طور لحظه ای به نوک انگشتان کاربر فشار وارد می کند تا امکان احساس بافت اشیا را در واقعیت مجازی فراهم کند.

HaptGlove از بازخورد لمسی، کنترل پنوماتیک و فناوری سنجش میکروسیال استفاده می کند. به گفته تیم NUS، این ویژگی ها به کاهش ابعاد، وزن و همچنین کاهش استفاده از لوازم جانبی حجیم در دستکش کمک کرده است.

دستکش HaptGlove دارای پنج جفت ماژول بازخورد لمسی است، یک ماژول برای هر انگشت. این قطعات به صورت بی سیم کنترل می شوند تا اشیاء واقعیت مجازی را با توجه به شکل، اندازه و بافت آنها تشخیص دهند. علاوه بر این، فشار لحظه ای با فرورفتگی پنوماتیک میکروسیالی به نوک انگشتان کاربر اعمال می شود و بنابراین می تواند حس لامسه بهتری از تعامل با اشیاء در محیط های مجازی ایجاد کند. این دستکش موقعیت انگشت را بیشتر محدود می کند تا شکل و شکل اجسام را بهتر شبیه سازی کند.

محققان NUS خاطرنشان کردند که اگرچه دستکش‌های لمسی محصولات جدیدی نیستند، اما نمونه‌های موجود در بازار که بیشتر از موتورهای لرزشی استفاده می‌کنند، حس لامسه واقعی را ارائه نمی‌دهند. به عنوان مثال، دستکش های لمسی فعلی نمی توانند به طور دقیق احساس شکل یا سختی یک شی واقعیت مجازی را شبیه سازی کنند.

برخی دیگر از دستکش های لمسی موجود در بازار که از محرک های پنوماتیکی برای ایجاد حس فشار استفاده می کنند، طراحی حجیمی دارند و بنابراین حرکت کاربر را محدود می کنند.

لیم چوی تکمدیر مؤسسه نوآوری و فناوری NUS، که رهبری تیم تحقیقاتی سازنده HaptGlove را بر عهده داشت، اظهار داشت:

به گفته ZDNet، محققان NUS با استفاده از نرم افزاری که توسعه داده اند، نرخ تأخیر بصری و لمسی HaptGlove را به کمتر از 20 ثانیه کاهش داده اند که سریعتر از سایر دستکش های لمسی است. وزن این محصول 250 گرم می باشد. در مقایسه، سبک ترین دستکش لمسی موجود در بازار 450 گرم وزن دارد.

مدل مفهومی HaptGlove اولین بار در سال 2019 نمایش داده شد و اولین نمونه اولیه دو سال بعد توسعه یافت و برای آزمایش در اختیار 20 کاربر قرار گرفت.

تیم تحقیقاتی NUS نیز برای ثبت اختراع HaptGlove اقدام کرده و قصد دارد تا دو سال آینده این محصول را تجاری کند. این تیم همچنین می خواهد دستکش خود را با نصف قیمت محصولات مشابه در بازار عرضه کند. در حال حاضر این محصولات بین پنج تا 20 هزار دلار قیمت دارند.