این بسکتبال بدون هوا با فناوری چاپ سه بعدی تولید شده است


تا به حال بارها شاهد تخلیه توپ در مسابقات بسکتبال بوده ایم. از طرف دیگر، اگر توپ کم باد شده باشد، نمی توانید همیشه یک سوزن و یک پمپ هوا برای حل مشکل حمل کنید. برای حل این مشکل، شرکت ویلسون توپ بسکتبال جدیدی طراحی کرده است که از الگوهای پیچیده سوراخ ها استفاده می کند.

بسکتبال جدید تولید شده با فناوری چاپ سه بعدی نیازی به فشرده سازی هوا مانند توپ های معمولی ندارد و در واقع هوا مستقیماً از سوراخ های آن جریان می یابد.

قبل از اینکه ویلسون بسکتبال بدون هوا خود را به نمایش بگذارد، شرکت های دیگری مانند بریجستون تلاش هایی را برای تولید لاستیک های بدون هوا برای خودروها انجام داده بودند که نمونه اولیه آن 12 سال پیش در نمایشگاه خودرو توکیو به نمایش عموم گذاشته شد. به جای پمپاژ مداوم هوا، تایرهای بدون هوا بریجستون از یک سری پره های رزین پلاستیکی استفاده می کنند که در هنگام جذب ضربه تغییر شکل می دهند اما به شکل اولیه خود بازمی گردند.

با این حال، تایرهای بدون هوا بریجستون نتوانستند به طور گسترده در دسترس باشند. اگرچه این فناوری امیدوارکننده به نظر می رسد، اما ساخت لاستیک های بدون هوا که می توانند در شرایط آب و هوایی مختلف و روی سطوح مختلف از جمله برف استفاده شوند، چالش برانگیز است. از سوی دیگر، استفاده از این فناوری برای ساخت توپ بسکتبال، چالش های ساخت لاستیک را در بر نمی گیرد.

به گزارش Gizmodo، ویلسون با همکاری شرکتی به نام EOS که در زمینه استفاده از پرینترهای سه بعدی برای مصارف صنعتی در زمینه های پزشکی و هوافضا فعال است، طرحی غیرمتعارف برای ساخت توپ بسکتبالی ایجاد کرد که به جای استفاده از الگوهای شش ضلعی باز از الگوهای شش ضلعی باز استفاده می کند. یک پوسته چرمی مهر و موم شده .

EOS از فناوری چاپ سه بعدی ویژه ای استفاده می کند که به جای ایجاد لایه هایی از پلاستیک ذوب شده از رزین پودری استفاده می کند. این ماده با لیزر سخت می شود تا لایه های انباشته شده بسیار نازک و با جزئیات بالا ایجاد شود. نتیجه یک بسکتبال کاملا توخالی است که از نظر عملکرد و ویژگی هایی مانند وزن، ابعاد و نرخ پرش تقریباً با توپ های بسکتبال معمولی یکسان است. امکان تولید این نوع توپ سه بعدی در رنگ های مختلف وجود دارد و نمونه اولیه ای که اواخر هفته گذشته در مراسم جشن ستاره های NBA به نمایش گذاشته شد با رنگ مشکی کامل تولید شد.

NBA در حال حاضر هیچ برنامه ای برای استفاده از توپ های بسکتبال سه بعدی بدون هوا ندارد، اما این به معنای شکست پروژه ویلسون نیست. این شرکت قصد دارد به توسعه مدل های جدید بسکتبال جدید خود و بهبود آن ادامه دهد و حتی اگر NBA از آن استفاده نکند، باز هم می توان آن را در بازار عمومی به فروش رساند.