اینتل نسل سیزدهم پردازنده های میان رده و پایین رده را با بیش از 30 درصد عملکرد بهتر و 10 درصد قیمت بیشتر معرفی کرد.


همانطور که قبلاً وعده داده بود، اینتل از آخرین مدل از پردازنده های دسکتاپ سری Raptor Lake رونمایی کرد. پردازنده هایی که توان 65 وات و 35 وات دارند و نسبت به مدل های سری K ضعیفتر هستند. پردازنده های جدید اینتل شامل مدل های مختلف می شوند. از تراشه های پایین رده Core i3 گرفته تا محصولات سطح بالا Core i9. این پردازنده‌های جدید هسته‌ها و فرکانس‌های بیشتری نسبت به نسل قبلی دارند و همانطور که انتظار می‌رفت گران‌تر هستند. اینتل امروز قیمت پردازنده های نسل دوازدهم را افزایش داد. حداکثر توان مصرفی پردازنده های نسل سیزدهم نسبت به نسل قبل افزایش چشمگیری داشته است.

با توجه به گالینگور تام، دریاچه رپتور تا حد زیادی یک نسخه تغییر یافته از دریاچه آلدر است. در نسل دوازدهم، اینتل با هسته های یکسان خداحافظی کرد و شروع به استفاده از دو نوع هسته پرمصرف و کم مصرف کرد. این چینش هسته ها در نسل سیزدهم نیز دیده می شود. اینتل همچنان از لیتوگرافی قدیمی Intel 7 (کلاس 10 نانومتری) استفاده می کند. اما این لیتوگرافی در نسل سیزدهم بهبودهایی را برای دستیابی به فرکانس بیشتر دیده است.

اکثر پردازنده های نسل سیزدهم جدید اینتل بر اساس همان ریزمعماری Raptor Cove هستند که در پردازنده های نسل سیزدهم 2022 استفاده شده است. اما تعدادی از مدل های Core i5 و فقط مدل Core i3 از همان قالب و ریزمعماری نسل دوازدهم استفاده می کنند.

ناگفته نماند که اینتل در تلاش برای ارائه بالاترین قدرت پردازشی ممکن، حداکثر مصرف انرژی تراشه های خود را بسیار افزایش داده است. این رویکرد در پردازنده های سری K به نفع اینتل تمام شد و شاهد قدرتمندترین تراشه های تیم آبی بودیم. پردازنده هایی که امشب معرفی شدند دارای توان 35 وات و 65 وات هستند; اما در کل نسبت به نسل قبل انرژی بیشتری مصرف می کنند و گرمای بیشتری تولید می کنند.

مادربردهای جدید سری B760 با پردازنده های 65 واتی Raptor Lake عرضه خواهند شد. اما این مادربردها در مقایسه با B660 پیشرفت چندانی ندارند. Raptor Lake همچنان با مادربردهای سری 600 سازگار است. اینتل همچنین پشتیبانی از حافظه DDR4 را حفظ کرده است.