اینتل سهم بازار پردازنده های دسکتاپ و نوت بوک را از AMD پس گرفت


در حالی که اینتل در چند سال گذشته به تدریج سهم بازار خود را به پردازنده های AMD واگذار می کرد، به نظر می رسد که تراشه های سری Alder Lake بالاخره توانسته اند موقعیت این شرکت را در برابر AMD بهبود بخشند. آخرین گزارش Mercury Research نشان می دهد که AMD در بخش پردازنده های x86 قرار دارد به دلیل عملکرد ضعیف در بازار دسکتاپ و نوت بوک، عرصه را به اینتل واگذار کرده است. با این حال، AMD همچنان مزیت خود را نسبت به اینتل در بخش سرورهای پردرآمد حفظ کرده است.

بر اساس این گزارش تحقیقات عطارداشتراک گذاری AMD از بازار دسکتاپ نیز افت قابل توجه 6.6 و 3.1 درصدی را نسبت به سه ماهه و سال قبل به ثبت رساند و به 13.9 درصد رسید. این آمار در بازار نوت بوک بدتر است و سهم شرکت مذکور در سه ماهه گذشته از 24.8 به 15.7 درصد افزایش یافته و نسبت به سال قبل 6.3 درصد افت را به ثبت رسانده است. آمارهای منتشر شده سهم کلی را نشان می دهد بازار تراشه‌های x86 AMD با افت 2.9 درصدی نسبت به پیش‌بینی 31.4 درصدی این شرکت به 28.5 درصد در سه ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت و نسبت به سال قبل 3.9 درصد کاهش یافت.

مقالات مرتبط:

با این حال، بازار تراشه‌های سرور معمولاً درآمد بیشتری را برای تولیدکنندگان به ارمغان می‌آورد و AMD همچنان پیشرو در این بخش است. AMD توانسته سهم خود از بازار پردازنده های سرور را 3.6 درصد نسبت به سه ماهه گذشته افزایش دهد و رشد سالانه 7.3 درصدی را به ثبت برساند. آمارهای منتشر شده نشان می دهد که سهم کلی AMD از بازار تراشه های سرور x86 بیش از 17 درصد است.

با توجه به عرضه اخیر پردازنده های سری جنوا و مشخصات رقابتی منحصر به فرد آن، انتظار می رود AMD همچنان سهم اینتل از بازار تراشه های سرور را در اختیار بگیرد. زیرا برخلاف برتری اینتل از نظر قابلیت های هسته به هسته پردازنده های خود، نسل جدید پردازنده های جنوا AMD آنها هزینه مالکیت کمتر، هسته های پردازشی بیشتر و عملکرد بهتر در هر وات دارند. با این حال باید منتظر انتشار اطلاعات بیشتر از پردازنده ها باشیم Xeon Max اینتل و EPYC ‘Genoa’ AMD و بیایید ببینیم کدام یک برنده رقابت خواهند شد.

سهم بازار AMD سه ماهه سوم 2022 سه ماهه دوم 2022 سه ماهه سوم 2021
دسکتاپ 13.9٪ 20.5٪ 17%
نوت بوک 15.7٪ 24.8٪ 22%
سرور 17.5٪ 13.9٪ 10.2٪
به طور کلی 28.5٪ 31.4٪ 32.4٪

منبع: تحقیقات مرکوری، داده ها از Computerbase.de

علاوه بر این، انتظار می رود اینتل از AMD فاصله بگیرد افزایش در بازار دسکتاپ و نوت بوک به لطف عرضه نسل جدید پردازنده های Raptor Lake. پردازنده هایی که در مقایسه با نسل Alder Lake عملکرد و قدرت بهتری دارند و بهترین گزینه ممکن برای گیمرها محسوب می شوند. تراشه های قابل حمل Raptor Lake از نظر مصرف انرژی بسیار کارآمد هستند و مدل های دسکتاپ نیز موفق به ثبت رکوردهای جهانی شده اند. با این حال، اینتل همچنان نیاز به بهبود مصرف انرژی باتری تراشه ها و پردازنده های خود دارد AMD برای افرادی که بیشتر به عمر باتری دستگاه خود اهمیت می دهند گزینه مناسب تری در نظر گرفته می شود.

به طور خلاصه باید گفت که پس از یکی دو سال، آتش نبرد پردازنده ها دوباره در حال شعله ور شدن است و به زودی شاهد دوره جدیدی از رقابت بین پردازنده های x86 خواهیم بود که منجر به عرضه محصولات قدرتمندتر و رقابتی تری خواهد شد. بدون شک برنده این نبرد کسی جز مصرف کنندگان نهایی نخواهد بود.