اینتل دوباره به دلیل نقض پتنت VLSI جریمه شد. این بار 949 میلیون دلار


هیئت منصفه فدرال در تگزاس اینتل را به دلیل نقض پتنت فناوری‌های VLSI و استفاده از آنها در پردازنده‌هایش ۹۴۹ میلیون دلار جریمه کرد. البته آبی پوشان با این حکم مخالف بودند و اعتراض خود را به دادگاه تقدیم می کنند.

VLSI ادعا می کند که پردازنده های Skylake و Cascade اینتل حق ثبت اختراعات مربوط به نوآوری CPU را نقض می کنند و وکلای این شرکت می گویند این تخلفات باعث میلیون ها تخلف دیگر در هر ثانیه می شود. اینتل استدلال می‌کند که تراشه‌ها از فناوری توسعه‌یافته داخلی استفاده می‌کنند و پتنت VLSI به‌دست‌آمده از NXP نمی‌تواند پردازنده‌های مدرن را پوشش دهد.

سوابق دادگاه نشان می دهد که VLSI اینتل را به نقض پتنت 7,242,552 خود متهم می کند که روشی را برای کاهش مشکلات ناشی از فشار اعمال شده به پدهای باند ارائه می دهد. این تکنیک شامل اضافه کردن خطوط فلزی کاذب به لایه های به هم پیوسته برای افزایش چگالی آنها قبل از تولید لایه های دیگر است.

مقاله مرتبط:

همانطور که TomsHardware اشاره می کند، این اولین باری نیست که اینتل در دادگاه به VLSI باخت. در مارس 2021، یک قاضی در شهرستان واکو، تگزاس، تیم Blue را به دلیل نقض دو پتنت VLSI مربوط به مدیریت فرکانس حافظه و کاهش ولتاژ، به پرداخت 2.18 میلیون دلار جریمه محکوم کرد. این پتنت ها برای اولین بار توسط SigmaTel و Freescale ثبت شد و اینتل نتوانست این حکم را در آگوست 2021 لغو کند.

اینتل و VLSI درگیر یک نبرد حقوقی گسترده در دادگاه های مختلف در سراسر ایالات متحده و حتی خارج از کشور هستند. VLSI اینتل را به نقض 19 پتنت خود از SigmaTel، Freescale و NXP متهم کرده است که برخی از آنها توسط قضات رد شده اند، در حالی که بسیاری از آنها هنوز در انتظار هستند.

VLSI تحت گروه سرمایه گذاری Fortress، یک شرکت سهام خصوصی متعلق به SoftBank فعالیت می کند. سافت بانک نیز مالک ARM است. اینتل و اپل VLSI، Fortress و شرکت های وابسته به آنها را به جمع آوری غیرقانونی پتنت متهم کرده اند.