اینتل به ویندوز 12 اشاره می کند. سیستم عامل بعدی مایکروسافت با تمرکز بر هوش مصنوعی ساخته خواهد شد


مشخص است که اینتل و مایکروسافت در حال آماده شدن برای رونمایی از سیستم عامل ویندوز 12 هستند. حساب توییتر Leaf Hobby که سابقه درخشانی در افشای اطلاعات پردازنده های اینتل دارد، جزئیات نسل چهاردهم پردازنده های دسکتاپ (سری اینتل Meteor Lake) را فاش کرده است. این افشاگر می گوید اینتل در اسناد خود اعلام کرده است که پردازنده های نسل چهاردهم می توانند از ویندوز 12 پشتیبانی کنند.

Leaf Hobby کمی پس از انتشار توییت را حذف کرد. با این حال، The Verge می نویسد که پردازنده های سری Meteor Lake شامل 20 خط PCIe Gen5 هستند و از سیستم عامل جدید مایکروسافت پشتیبانی می کنند. اینتل و مایکروسافت به درخواست های رسانه ها برای شفاف سازی پاسخ نداده اند.

مایکروسافت هنوز برنامه توسعه ویندوز 12 را به طور عمومی اعلام نکرده است. اما شواهد نشان می دهد که ردموند قصد دارد قابلیت های مبتنی بر هوش مصنوعی را به نسخه های بعدی ویندوز اضافه کند. یوسف مهدییکی از اعضای مایکروسافت هفته گذشته در مصاحبه ای گفت: “در حالی که ما شروع به توسعه نسخه های آینده ویندوز می کنیم، به مکان های دیگری فکر می کنیم که هوش مصنوعی باید نقش طبیعی را ایفا کند.”

یوسف مهدی در مصاحبه خود درباره آخرین به روز رسانی ویندوز 11 صحبت می کرد که نسخه جدید بینگ را مستقیماً به نوار وظیفه می آورد. ویندوز 11 جدید از طریق هوش مصنوعی محتوایی را در منوی شروع به کاربران تجاری ارائه می دهد. گفته می شود ویندوز 11 قرار است قابلیت های هوش مصنوعی دیگری نیز داشته باشد.

پانوس پانایسرپرست تیم ویندوز در نمایشگاه CES امسال گفت: «هوش مصنوعی هر کاری را که در ویندوز انجام می‌دهید بازسازی می‌کند. اعضای تیم سرفیس همچنین به نقش هوش مصنوعی در ایجاد انقلابی در نحوه استفاده از رایانه های شخصی اشاره کرده اند.

اگر مایکروسافت واقعاً به دنبال افزودن قابلیت‌های هوش مصنوعی بیشتر به ویندوز 12 است، باید با شرکای سخت‌افزاری مانند اینتل و AMD همکاری نزدیک‌تری داشته باشد تا این اتفاق بیفتد. این شرکت ها باید پردازنده هایی بسازند که بتوانند وظایف هوش مصنوعی را انجام دهند. این می تواند ذکر ویندوز 12 در مستندات پردازنده های Meteor Lake اینتل را توجیه کند.

در نمایشگاه CES 2023، AMD نسل جدید پردازنده های لپ تاپ خود را معرفی کرد که دارای موتور مستقل برای پردازش هوش مصنوعی هستند. این پردازنده ها از مجموعه ویژگی Windows Studio Effects پشتیبانی می کنند. Windows Studio Effects از هوش مصنوعی برای حذف نویز پس زمینه و نگه داشتن چشم کاربر روی وب کم استفاده می کند. به طور معمول، چنین قابلیت هایی فقط برای پردازنده های مبتنی بر ARM ارائه می شود. اما پردازنده های جدید AMD با معماری سنتی x86 تولید می شوند.

پردازنده‌های سری Meteor Lake که احتمالاً قبل از پایان سال جاری وارد بازار می‌شوند، یک گام مهم رو به جلو برای اینتل است. Meteor Lake اولین خانواده پردازنده های اینتل است که با لیتوگرافی اینتل 4 (کلاس 7 نانومتری) تولید شده و اولین CPU اینتل بر اساس طراحی چیپلت است. Meteor Lake واحدهای پردازشی برای هوش مصنوعی خواهد داشت.

اینتل و AMD سخت تلاش می کنند تا اپل را در پردازش هوش مصنوعی شکست دهند. پردازنده M2 اپل دارای یک تراشه هوش مصنوعی مستقل است که می تواند 15.8 تریلیون عملیات در ثانیه انجام دهد. یعنی 40 درصد بیشتر از M1.

گزارش های متناقض می گویند که مایکروسافت به چرخه انتشار سه ساله ویندوز بازگشته است. یعنی احتمالا نسخه بعدی ویندوز در سال 2024 معرفی خواهد شد در آن زمان شاهد افزایش عرضه پردازنده های جدید خواهیم بود.

در سال 2015، مایکروسافت استراتژی جدیدی را در پیش گرفت و قرار بود ویندوز 10 را به آخرین نسخه ویندوز تبدیل کند. اما بالاخره رونمایی از ویندوز 11 به این استراتژی پایان داد.