اینتل با پردازنده های نسل یازدهم Rocket Lake خداحافظی کرد


اینتل قصد دارد تولید پردازنده های پیشرفته نسل یازدهم Rocket Lake را که مبتنی بر لیتوگرافی 14 نانومتری هستند، متوقف کند. این پردازنده ها همچنان در بازار موجود خواهند بود، اما خرید آنها در آینده ای نه چندان دور غیرممکن خواهد شد. اینتل همچنین به دنبال توقف تولید مادربردهای سری 400 و 500 است که از سوکت LGA1200 استفاده می کنند.

بر اساس گزارش سخت افزار تام، اینتل به شرکای تجاری خود اعلام کرده است که آخرین سفارش نسل یازدهم تراشه های Core i5، Core i7 و Core i9، تراشه های سری Xeon W و مادربردهای سری 400 و 500 تا 25 آگوست 2023 (شهریور 1392) تحویل خواهد شد. 3، 1402). ثبت نام آخرین محموله پردازنده ها و مادربردهای نسل یازدهم اینتل در 23 فوریه 2024 (4 مارس 1402) عرضه خواهد شد.

اینتل قصد دارد تولید پردازنده‌های تعبیه‌شده سری Xeon E را که مبتنی بر پلتفرم Rocket Lake هستند، برای مدتی دیگر ادامه دهد. با این حال، اکثر پردازنده های Rocket Lake تا سال آینده از خط تولید خارج خواهند شد.

پردازنده های Rocket Lake از زمان عرضه محصولات بحث برانگیز بوده اند. این پردازنده ها از یک طرف بر اساس ریزمعماری Cypress Cove (نسخه اصلاح شده Sunny Cove) و از گرافیک یکپارچه Xe استفاده می کنند و از طرف دیگر برخلاف پردازنده های Ice Lake و Tiger Lake از لیتوگرافی 14 نانومتری استفاده می کنند.

اینتل در نسل یازدهم تعداد هسته های پردازنده را از 10 به 8 کاهش داد. این پردازنده ها نسبت به محصولات نسل دهم قدرتمندتر بودند، اما کاربرانی که به دنبال پردازنده ای با هسته های زیاد بودند به سراغ سری Ryzen 3000 AMD رفتند. در آن زمان AMD پردازنده هایی با 12 و 16 هسته داشت.

پس از Rocket Lake، اینتل دو خانواده جدید از پردازنده های دسکتاپ را راه اندازی کرد که از لیتوگرافی 10 نانومتری استفاده می کنند و ریزمعماری مدرن تری دارند، بنابراین کاربران بعید به نظر می رسد که خلاء Rocket Lake را احساس کنند.