اینتل احتمالا سال آینده تراشه های Raptor Lake Refresh را عرضه خواهد کرد


خبرگزاری Wccftech به نقل از Enthusiast Citizen می نویسد که اینتل قصد دارد پردازنده های مرکزی سری را در سال های آینده عرضه کند. Raptor Lake Refresh و Meteor Lake و Arrow Lake را در دسترس قرار دهید. بر این اساس گفته می شود که اینتل به دنبال رونمایی از مدل های بهبود یافته پردازنده های نسل سیزدهم Raptor Lake در سال 2023 است.

گفته می شود که پردازنده های سری Reptor Lake در سه ماهه سوم سال 2023 وارد بازار خواهند شد. این پردازنده ها بر اساس نسخه بهبودیافته لیتوگرافی 10 نانومتری اینتل (10ESF) ساخته می شوند و حدود 100 تا 200 مگاهرتز فرکانس پردازشی بیشتری نسبت به Raptor Lake ارائه می کنند. خانواده.

انتظار می رود اینتل در اوایل سال آینده پردازنده Core i9-13900KS را به عنوان آخرین CPU دسکتاپ پرچمدار خود معرفی کند. این پردازنده عضوی از خانواده Raptor Lake Refresh نخواهد بود. میزان بهبود فرکانس در Core i9-13900KS به اندازه ای نیست که این پردازنده قدرت بسیار بیشتری را ارائه دهد.

در حالی که اینتل هرگونه تاخیر در عرضه پردازنده های Meteor Lake را تکذیب کرده است، حساب کاربری Enthusiast Citizen در شبکه اجتماعی Bilibili می گوید که این پردازنده ها در سال 2024 وارد بازار خواهند شد.

گفته می شود که تعداد هسته های پرقدرت (P) در پردازنده های Meteor Lake کاهش می یابد، اما تعداد هسته های کم مصرف (E) مانند Raptor Lake خواهد بود. قدرتمندترین پردازنده Meteor Lake دارای 22 هسته (شامل 6 هسته پرقدرت و 16 هسته کم مصرف) خواهد بود. هسته های پرقدرت Meteor Lake با ریزمعماری جدید Redwood Cove ساخته خواهند شد و هسته های کم مصرف از ریزمعماری Crestmont استفاده خواهند کرد. Crestmont نیز یک ریزمعماری جدید است.

بر اساس شایعات، قدرتمندترین پردازنده Meteor Lake دارای یک واحد گرافیکی داخلی با چهار هسته مبتنی بر معماری Xe است و توان 125 وات را ارائه می دهد. استفاده از چهار هسته Xe به معنای بهره مندی از 64 واحد اجرایی یا 512 واحد محاسبه و منطق است. اینتل مدل دیگری از این پردازنده ۲۲ هسته ای را با توان ۶۵ وات تولید خواهد کرد. سه پردازنده دیگر به خانواده Meteor Lake نسبت داده می شود که دو تای آن ها توان 35 وات و دیگری 65 وات دارد و همگی از چهار هسته Xe استفاده می کنند.

نکته قابل توجه این است که گفته می شود خانواده Meteor Lake پردازنده Core i9 ندارند و قوی ترین پردازنده متعلق به سری Core i7 است. این پردازنده ها از لیتوگرافی 7 نانومتری اینتل 4 در واحد پردازش اصلی استفاده خواهند کرد. واحد گرافیکی با لیتوگرافی پنج نانومتری TSMC ساخته شده است.

مقالات مرتبط:

اینتل در سال 2024 خانواده دیگری از پردازنده ها را عرضه خواهد کرد.در خانواده Arrow Lake شاهد پرچمداران 24 هسته ای خواهیم بود. به احتمال زیاد پردازنده های سری Arrow Lake تنها در مدل های Core i7 و Core i9 عرضه خواهند شد، در واحد پردازش اصلی از لیتوگرافی Intel 4 استفاده می کنند و واحد گرافیکی آن ها بر اساس لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC خواهد بود. به احتمال زیاد، اینتل از لیتوگرافی جدید 20A در سری Arrow Lake استفاده نخواهد کرد.

به گزارش Enthusiast Citizen، تمامی پردازنده های سری Arrow Lake دارای 24 هسته هستند و تفاوت بین آنها به قدرت برمی گردد. این پردازنده ها همچنین دارای چهار هسته گرافیکی Xe خواهند بود. به احتمال زیاد اینتل پردازنده های Meteor Lake و Arrow Lake را با یک سوکت کاملا جدید عرضه خواهد کرد.