اینتل، انویدیا و AMD احتمالاً سفارشات تراشه‌های TSMC را کاهش خواهند داد


TSMC به‌عنوان بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های قراردادی جهان، تا حد زیادی از افت درآمد صنعت فناوری در سه ماهه دوم و سوم سال جاری مصون بود، اما به نظر می‌رسد این شرکت در حال خداحافظی با روزهای درخشان خود است. به گفته دیجی تایمز، مشتریان اصلی TSMC شروع به تنظیم حجم سفارشات تراشه خود کرده اند. اولین اثرات این رویداد به زودی در گزارش مالی TSMC برای سه ماهه چهارم سال 2022 قابل مشاهده خواهد بود.

به گفته منابع آگاه، تقریبا تمامی مشتریان TSMC با کاهش درآمد مواجه شده اند و به همین دلیل مجبور به کاهش سفارشات چیپ هستند. این موضوع باعث می شود درآمد شرکت معروف تایوانی در سه ماهه چهارم سال جاری و به ویژه در سه ماهه اول سال 2023 کاهش یابد.

استفاده از لیتوگرافی 7 نانومتری و 6 نانومتری TSMC قرار است در اوایل سال 2023 تا 50 درصد کاهش یابد. ظاهراً لیتوگرافی N5 و N4 نیز تحت تأثیر قرار گرفته است.

کاهش تولید لیتوگرافی N5 و N4 چندان تعجب آور نیست، زیرا هر دو برای ساخت تراشه های مدرن در محصولات تولید شده توسط شرکت هایی مانند اپل استفاده می شوند. معمولاً تقاضا برای این محصولات در ابتدای سال کاهش می یابد.

خبر بدتر برای TSMC این است که انتظار می رود کارخانه های مجهز به خط تولید لیتوگرافی N28 نیز تحت تأثیر قرار گیرند. این خطوط تولید از ابتدای سال 2021 با ظرفیت کامل کار می کنند.

با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی در چین و قرنطینه های ناشی از اپیدمی کرونا، افزایش تورم در چندین کشور اروپایی و کاهش تقاضا برای بسیاری از محصولات در ایالات متحده، شرکت های تولید کننده کامپیوتر و گوشی های هوشمند باعث کاهش سفارش تراشه ها شده است. از شرکت هایی مانند اینتل، مدیاتک، انویدیا و AMD. در نتیجه این شرکت ها چاره ای جز کاهش سفارش تولید تراشه ندارند.

مقالات مرتبط

انتظار می رود با کاهش تقاضا برای محصولات، موجودی تراشه در انبارهای TSMC افزایش یابد. در حال حاضر مشخص نیست اتفاقات اخیر تا چه حد بر درآمد TSMC تأثیر منفی خواهد داشت. Digitimes تخمین می زند که درآمد این شرکت تایوانی در سه ماهه اول سال 2023 به میزان 15 درصد نسبت به سه ماهه اول سال 2022 کاهش می یابد. TSMC در سه ماهه اول سال 2022 توانست 12.1 درصد بیشتر درآمد سالانه به جیب بزند.

منابع آگاه می گویند که TSMC آماده دریافت غرامت از شرکت هایی مانند Nvidia و AMD و حتی مذاکره مجدد برای یک سری توافقات است. تحلیلگران بازار تراشه اغلب نسبت به سال 2023 خوشبین هستند و معتقدند که تقاضا در سال آینده به حالت عادی بازخواهد گشت.