اینترنت وای فای هواپیما چیست و چگونه کار می کند؟ شرایط و قیمت ها را بررسی کنید


بسیاری از خطوط هوایی برای راحتی مسافران اینترنت وای فای ارائه می دهند. برای برقراری ارتباط اینترنتی در هواپیما از روش های مختلفی استفاده می شود. در این مقاله از تیرازیس فایل قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که اینترنت وای فای هواپیما چیست و چگونه کار می کند؟ شرایط و قیمت ها را هم توضیح می دهیم.

آموزش استفاده از اینترنت در هواپیما

اینترنت وای فای هواپیما چگونه کار می کند؟

مسافران هواپیما می توانند از اینترنت وای فای آن برای انجام کارهای خود، پاسخ به ایمیل های خود، بررسی وب سایت ها و … استفاده کنند، در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که وای فای هواپیما چگونه کار می کند؟ برای یافتن پاسخ به ادامه مطلب بروید.

آیا هواپیما وای فای دارد؟

بله، اکثر شرکت ها اینترنت را برای مسافران خود فراهم می کنند. معمولا به مسافران اطلاع داده می شود که هوپیما وای فای دارد یا خیر. گاهی اوقات ممکن است مسافران پس از سوار شدن به هواپیما مطلع شوند. همچنین ممکن است اطلاعاتی در بروشور پرواز وجود داشته باشد.

اینترنت وای فای هواپیما

معمولاً اتصال به وای فای در حین پرواز درست مانند اتصال به هر سرویس وای فای عمومی دیگری است. کافی است وای فای دستگاه خود را فعال کنید، هات اسپات مربوطه را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید تا متصل شوید. ممکن است برای تأیید هویت و دسترسی به خدمات از شما خواسته شود جزئیات شماره بلیط یا سایر اطلاعات را وارد کنید و ممکن است از شما خواسته شود که هزینه ای بپردازید.

آیا باید هزینه وای فای در هواپیما پرداخت کنید؟

پرداخت وای فای به شرکت هواپیمایی بستگی دارد. برخی از خطوط هوایی به صورت استاندارد Wi-Fi رایگان ارائه می دهند. اما برخی دیگر در هر پرواز یا هر ساعت استفاده، مبالغ خاصی را دریافت می کنند. گاهی اوقات، WiFi ممکن است به عنوان بخشی از قیمت بلیط شما لحاظ شود. ممکن است برای بخش درجه یک بلیط هزینه وای فای دریافت شود. در حالی که مسافران کلاس اکونومی اگر بخواهند از وای فای استفاده کنند باید هزینه پرداخت کنند. خطوط هوایی مختلف سیستم ها و ساختارهای خاص خود را دارند.

Wi-Fi در حین پرواز با ATG

ATG سیستم عاملی است که وای فای خانگی یا تلفن همراه شما برای فعال کردن آن استفاده می کند. دستگاه تلفن همراه یا روتر بی سیم شما سیگنال های رادیویی را از طریق آنتن خود به/از دکل های سلولی زمینی دریافت و ارسال می کند. در هواپیما هم وضعیت به همین منوال است.

وای فای در هواپیما

یک آنتن در قسمت زیرین بدنه هواپیما برای دریافت و ارسال سیگنال به این برج های سلولی قرار دارد. همانطور که هواپیما در حال حرکت است، این سیگنال ها از یک برج سلولی موجود به دیگری منتقل می شوند.

با توجه به اینکه در بسیاری از مناطق دورافتاده یا در مناطق آبی مانند اقیانوس ها چنین برج هایی وجود ندارد، استفاده از این روش برای اتصال وای فای هواپیما نمی تواند گزینه مناسبی باشد. این نوع اتصال فقط برای سفرهای زمینی مناسب است. سرعت وای فای با اتصال ATG حدود 3 مگابیت بر ثانیه است. کند است و فقط برای برنامه های ایمیل و پیام رسانی مناسب است.

وای فای ماهواره ای

اینترنت وای فای در هواپیما

با این سیستم واحدهای زمینی سیگنال هایی را به ماهواره ها ارسال می کنند. ماهواره ها نیز سیگنال را به هواپیما ارسال می کنند. این سیستم برای جاهایی که پوشش برج سلولی وجود ندارد مناسب است. اگرچه سرعت به دلیل مسافتی که سیگنال ها باید طی کنند کند خواهد بود. Ku-Band و Ka-Band دو نوع سیستم عامل ماهواره ای هستند.

کو باند

سرعت Ku-Band بالاتر از ATG است و حدود 30-40 مگابیت در ثانیه است. با این حال، سیگنال های ماهواره ای با هواپیماهای دیگر به اشتراک گذاشته می شود، بنابراین بسته به تراکم فضای هوایی، کاهش پهنای باند ممکن است رخ دهد. این نوع وای فای سریع ترین وای فای موجود نیست اما می توان گفت بهترین است. زیرا صدها ماهواره با باند Ku به دور زمین می چرخند. بنابراین سیگنال Wi-Fi حفظ خواهد شد. البته این وای فای برای پخش ویدئو و کارهای با حجم بالا مناسب نیست.

کا باند

وای فای دیگر هواپیما Ka-Band است. این وای فای پیشرفته ترین وای فای هواپیما است. سرعت بالایی نسبت به سایرین دارد و می تواند حداکثر 80 مگابیت بر ثانیه در هر هواپیما ارائه دهد. اما این ماهواره ها کمتر هستند و پوشش جغرافیایی کمتری دارند. بنابراین در حال حاضر فقط برای برخی از خطوط هوایی مناسب است.

معایب اینترنت وای فای در هواپیما

اینترنت وای فای در هواپیما

درست است که در هواپیما اینترنت وجود دارد اما این اینترنت مشکلاتی دارد که در این قسمت به آن اشاره می کنیم.

گران

قیمت اینترنت قطر ایرویز می تواند گران باشد. به همین دلیل است که باید هزینه زیادی برای اتصال پرداخت کنید. یعنی برای بارگذاری یک وب سایت ساده و معمولی باید هزینه زیادی بپردازید. زیرا میزان اینترنت در دسترس مسافران بسیار کم است و هزینه پرداخت نیز نسبت به حجم اینترنت بالاست.

برخی از خطوط هوایی چندین نوع اینترنت را در اختیار مسافران قرار می دهند. در نسخه ارزان تر فقط می توانید از پیام رسان های اجتماعی برای چت استفاده کنید و امکان انجام کارهای سنگین وجود ندارد. در حالتی دیگر می توانید با پرداخت هزینه بیشتر از اینترنت قوی تری استفاده کنید. مثلا در نوع اول نمی توانید فایل های حجیم ارسال کنید اما در نوع دوم امکان پذیر است.

محدودیت در استفاده از سایت ها

بسیاری از سایت ها در حال پرواز مسدود هستند و نمی توان از آنها استفاده کرد. به عنوان مثال، Snapchat و Twitch را نمی توان در برخی از خطوط هوایی استفاده کرد.

سرعت کم

یکی دیگر از مشکلات استفاده از اینترنت در حالت پرواز، سرعت پایین آن است. به همین دلیل است که نمی توانید فیلم ها و تصاویر با حجم بالا را به راحتی باز کنید. به عنوان مثال، ممکن است 3-4 دقیقه طول بکشد تا یک تصویر 1.5 مگابایتی بارگذاری شود. سرعت آپلود نیز بسیار پایین است. به عبارت ساده، وای فای در هواپیما را نمی توان با اینترنت خانگی یا اتصال تلفن همراه 4G/5G مقایسه کرد. مشکلات همیشه زمانی به وجود می آیند که حجم زیادی از مسافران سعی می کنند از پهنای باند محدود استفاده کنند. در برخی موارد محدودیت هایی برای استفاده وجود دارد. به عنوان مثال، هر مهمان می تواند تا 500 مگابایت اینترنت استفاده کند.

اینترنت در ایران ماهان، ایران ایر و…

اینترنت در هواپیماهای ایران هنوز به اندازه کافی توسعه نیافته است. البته از اینترنت بی تی اس که مخصوص موبایل است نمی توانید استفاده کنید اما به کمک سیستم ماهواره ای می توانید اینترنت تهیه کنید. این سیستم بر روی هواپیما نصب می شود و اینترنت را فراهم می کند.

برای آشنایی با نحوه خرید بلیط هواپیما، آموزش و ترفندهای خرید اینترنتی بلیط هواپیما ارزان و مناسب را مطالعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب از تیرازیس فایل درباره خرید اینترنتی بلیط هواپیما و مکالمه در حالت پرواز و … توضیح داده ایم آیا تا به حال از هواپیمای دارای اینترنت استفاده کرده اید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.