ایلان ماسک رابط مغز و کامپیوتر Neuralink را در 6 ماه آینده روی انسان آزمایش خواهد کرد


الون ماسک در طی کنفرانس تشریحی جدید، Neuralink اعلام کرد که شرکت تحت مدیریت آن احتمالا تا 6 ماه آینده رابط مغز و کامپیوتر خود را در انسان آزمایش خواهد کرد. به این ترتیب قرار نیست تا پایان سال جاری شاهد آزمایش ماشین خبری Neuralink در انسان باشیم. ایلان ماسک همچنین گفته است که در آینده رابط مغز و کامپیوتر Neuralink را وارد مغز خود خواهد کرد.

به گزارش The Verge، Neuralink بیشتر اسناد مورد نیاز برای شروع آزمایش بالینی رابط مغز و کامپیوتر را با سازمان غذا و داروی ایالات متحده ارائه کرده است. این سازمان وظیفه نظارت بر تجهیزات پزشکی مورد استفاده در آمریکا را بر عهده دارد.

ایلان ماسک قبلا گفته بود که امیدوار است در سال 2020 آزمایشات انسانی دستگاه Neuralink را آغاز کند، سپس از احتمال ورود این دستگاه به مغز انسان در سال 2022 خبر داد و اکنون می گوید که باید منتظر چنین رویدادی در سال 2023 باشیم.

هدف نهایی Neuralink ساخت دستگاهی ایمن است که بتوان آن را در مغز انسان قرار داد تا کنترل رایانه را از طریق فعالیت مغز امکان پذیر کند. ایلان ماسک در سال 2019 اعلام کرد که Neuralink آزمایش دستگاه خود را روی میمون ها آغاز کرده است. در سال 2020، این شرکت به خوک ها روی آورد و در اواخر سال 2021، ویدیویی از یک میمون در حال بازی پینگ پنگ با رابط مغز و کامپیوتر منتشر کرد.

در رویداد جدید، Neuralink یک بار دیگر از میمون استفاده کرد. در بخشی از این مراسم دیدیم که یکی از میمون ها عبارت «به کنفرانس توضیحات خوش آمدید» را از طریق مغزش تایپ کرد. البته در حین «تایپ تله پاتیک» این جمله، حروف مورد نظر روی صفحه کلید مجازی برای میمون هایلایت شده تا آنها را انتخاب کند. در واقع میمون روی حروف تمرکز کرد و آنها را انتخاب کرد.

ویدئوی دیگری نشان می‌دهد که چگونه میمون‌ها برای نشستن زیر یک دستگاه مخصوص برای شارژ رابط مغز و کامپیوتر آموزش داده می‌شوند.

میمون Nuralink زیر شارژر بی سیم

در ادامه مراسم، محققان Neuralink خوکی را نشان دادند که روی تردمیل بود. به گفته Neuralink، استفاده از این روش تجربی به محققان این امکان را می دهد که در آینده به مشکلات حرکتی افراد بپردازند.

دستگاه های Neuralink کوچک هستند و همانطور که ایلان ماسک آنها را می نامد دارای چندین “رشته” انعطاف پذیر هستند. این فیبرها وارد مغز می شوند. ایلان ماسک می گوید: «مثل این است که بخشی از جمجمه خود را با یک ساعت هوشمند جایگزین کنید.

دی جی ذخیرهیکی از بنیانگذاران Neuralink و معاون شرکت ایمپلنت می گوید که در حدود 15 دقیقه می توان 64 فیبر Neuralink را با استفاده از یک سیستم روباتیک در مغز کاشت. در مراسم Neuralink، او یک مدل مصنوعی را روی صحنه آورد تا نحوه کاشت الیاف در مغز انسان را توضیح دهد.

رشته های دستگاه Neuralink

Neuralink “رشته”.

دلیل استفاده از سیستم رباتیک، ابعاد بسیار کوچک رشته های دستگاه Neuralink است. یکی از کارشناسان Neuralink می گوید: «تصور کنید یک تار مو را از سر خود بردارید و آن را به ژله ای که با سلفون پوشانده شده است بچسبانید. شما باید این کار را 64 بار در مدت زمان کوتاه و با دقت بسیار بالا انجام دهید.”

مقالات مرتبط:

رویدادهایی که توسط نورالینک در سال‌های 2019 و 2020 برگزار شد، بیشتر تلاش این شرکت برای جذب کارمندان جدید بود. این موضوع در رویداد توصیفی 2022 نیز قابل مشاهده است.نورالینک به صراحت گفت که جذب نیروهای جدید هدف اصلی برگزاری رویدادهاست.

ایلان ماسک می گوید که Neuralink قصد دارد افرادی را در زمینه های مختلف استخدام کند تا نمونه اولیه دستگاه را به محصول نهایی تبدیل کند. ماسک می گوید ساخت یک محصول ایمن که بتوان بدون مشکل از آن استفاده کرد، صدها بار دشوارتر از ساخت نمونه های اولیه است.

رویداد جدید Neuralink بیشتر بر جنبه‌های فنی رابط مغز و رایانه این شرکت متمرکز بود و نحوه ساخت آن، چالش‌های پیش روی مهندسان Neuralink، میزان پیشرفت‌های دستگاه و پیشرفت‌های بیشتر را به نمایش گذاشت.

محققان Neuralink در حال کار بر روی روش هایی برای بهبود یا بازیابی بینایی و بازگرداندن تحرک در افراد ناتوان هستند. Neuralink نیز در تلاش است تا دستگاه خود را به گونه ای بسازد که بتوان آن را به راحتی ارتقا داد. ماسک در این زمینه گفت: مطمئن هستم که اگر آیفون 14 در بازار باشد، نمی خواهید آیفون 1 را در مغز خود قرار دهید.