ایلان ماسک در دادگاه: سهام اسپیس ایکس تامین مالی خصوصی سازی تسلا شد!


الون ماسک او در دفاع از توییت‌های «تأمین‌شده» در دادگاه 2018 (1397) سانفرانسیسکو دوباره در جایگاه شاهد حضور یافت و گفت که می‌توانست با فروش سهام اسپیس‌ایکس، طرح خصوصی‌سازی تسلا را اجرا کند.

به گزارش انگجت، ماسک در جریان شهادت در دادگاهی که به دلیل شکایت سهامداران شرکت خودروسازی تسلا تشکیل شد، اعلام کرد: سهام اسپیس ایکس به تنهایی به معنای تامین منابع مالی است. این بدان معنا نیست که من می‌خواهم سهام اسپیس‌ایکس را بفروشم، اما می‌توانم این کار را انجام دهم. «اگر به معامله توییتر نگاه کنید، می‌بینید که من این کار را کردم و سهام تسلا را فروختم تا قرارداد توییتر را تکمیل کنم و می‌توانستم این کار را انجام دهم. با این حال، ماسک نگفت چه مقدار از سهام خود را برای تامین مالی طرح خصوصی‌سازی می‌فروشد.

شکایت شاکیان بر اساس توئیت پرمخاطب ماسک در سال 2018 است که در آن او گفت: “من به خصوصی کردن تسلا فکر می کنم در حالی که ارزش هر سهم 420 دلار است.” او حتی گفت که «منابع مالی تأمین شده است». هفته گذشته، ماسک برای اولین بار در این مورد خاص موضع گرفت تا از خود در برابر شکایتی دفاع کند که توییت هایش باعث خسارات مالی هنگفت شاکیان شده است.

پس از انتشار این توییت‌ها، سهام تسلا به طور موقت متوقف شد و در هفته‌های اخیر بی‌ثبات بوده است. او در آن زمان گفت که صرفاً به این دلیل که شخصی یک توییت ارسال می کند “به این معنی نیست که مردم آن را باور خواهند کرد یا آن شخص دقیقاً به آن عمل خواهد کرد.”

در این جلسه دادگاه، ایلان ماسک ادعای قبلی خود مبنی بر توافق با صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی برای خصوصی سازی تسلا را تکرار کرد. وی در این رابطه به دادگاه گفت که کشور در حمایت از این معامله صریح بوده که در نهایت اجرایی نشد. شایعات حاکی از آن است که دادگاه در مورد رابطه ایلان ماسک با یاسر رومیانمدیر عامل صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی بررسی کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، تاریخچه پیام‌های متنی ماسک و رومیان در اختیار هیئت منصفه قرار گرفته است که در آن پیام‌ها از توافق عقب‌نشینی می‌کنند. بر اساس این پیام ها، مقام عربستان سعودی در پاسخ به ماسک اعلام کرد که اطلاعات کافی برای تعهد به خرید ندارد و اعلام عمومی ماسک در مورد گفتگوی آنها را “غیرعاقلانه” خواند.