ایلان ماسک در آزمایش پاداش 52 میلیارد دلاری تسلا: من نمی خواهم مدیرعامل هیچ شرکتی باشم


الون ماسک او دیروز در دادگاه حاضر شد تا درباره پاداش سنگینی که از تسلا دریافت کرده بود توضیح دهد. ماسک که به عنوان مدیرعامل چندین شرکت معروف از جمله توییتر کار می کند، در حال پاسخگویی به سوالات وکلای تسلا بود که در بین صحبت هایش گفت: صادقانه بگویم، من نمی خواهم مدیرعامل هیچ شرکتی باشم.

طبق گزارش The Verge، محاکمه ایلان ماسک که از دوشنبه آغاز شد، بر پاداش 52 میلیارد دلاری او متمرکز است و در تلاش است تا مشخص شود که آیا هیئت مدیره تسلا در اعطای پاداش به شکل سهام شرکت درست بوده است یا خیر. دادگاه همچنین به دنبال این است که مشخص کند آیا ایلان ماسک به طور نامناسبی بر رکورد پاداش 52 میلیارد دلاری هیئت مدیره تأثیر گذاشته است یا خیر.

شهادت ایلان ماسک در دادگاه شامل موضوعات مختلفی بود، از جنبه های شغلی او گرفته تا نحوه گذراندن وقتش و حتی اصطلاح معروف “تکنوکینگ”. در سال 2021، ماسک خود را تکنوکرات تسلا نامید. گفته می شود که ماسک زمانی که از اصطلاح تکنوکراسی استفاده می کرد مست بود. ماسک در جلسه دادگاه با لحنی طنز این موضوع را تکذیب کرد.

ایلان ماسک می‌گوید علیرغم اینکه مدیرعامل چندین شرکت است، اما فکر می‌کند که نقشی متفاوت از مدیران عامل معمولی دارد: «در اسپیس ایکس، من مسئول مهندسی موشک و در تسلا مسئولیت فناوری مورد استفاده هستم. در خودروهایی که باعث موفقیت این شرکت شد.” ماسک می‌گوید که نقش او در تسلا و اسپیس ایکس بیشتر شبیه یک «مهندسی است که فناوری را توسعه می‌دهد» تا متمرکز بر کسب‌وکار، و مطمئن می‌شود که شرکت‌هایش فناوری‌های انقلابی را توسعه می‌دهند.

ایلان ماسک می گوید قصد ندارد برای همیشه مدیرعامل توییتر شود. ماسک دو هفته پیش این شبکه اجتماعی را تصاحب کرد و از آن زمان نیمی از کارکنان را اخراج کرد، سرویس اشتراک را دوباره طراحی کرد و ویژگی‌های جدیدی را ارائه کرد. ماسک در طول جلسه دادگاه گفت که به مرور زمان کمتری را به توییتر اختصاص خواهد داد و در نهایت شخص دیگری را برای رهبری توییتر انتخاب خواهد کرد.

طبق ادعا جیمز مرداکایلان ماسک، عضو سابق هیئت مدیره تسلا، قصد دارد سرانجام از سمت مدیرعاملی این شرکت کناره گیری کند. مرداک در جلسه دادگاه گفت که ایلان ماسک به وضوح اعلام کرده است که چه کسی جایگزین او در تسلا خواهد شد. هنوز نام این فرد اعلام نشده است.

سهامداران شرکت های ایلان ماسک می گویند که تعداد شرکت های تحت مدیریت او بسیار زیاد است و احتمالا ماسک زمان کافی برای رهبری مناسب ندارد. ماسک در پاسخ به این ادعا گفت که او همیشه بیشترین زمان را در شرکتی می گذراند که با بیشترین چالش ها مواجه است.

مقالات مرتبط:

چند سال پیش، اسپیس ایکس تسلا رودستر را بالای یکی از موشک های خود پرتاب کرد. ایلان ماسک در جلسه دادگاه گفت که این خودروی معروف «یک اثر هنری است که میلیون‌ها سال دوام خواهد آورد».

ماسک در بخشی دیگر از شهادت خود به سازمان های نظارتی دولت آمریکا اشاره کرد و گفت: به طور کلی به نظر من ماموریت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) خوب است، اما سوال اینجاست که آیا ماموریت مورد نظر در حال انجام است یا خیر. خوب اجرا شود یا نه.” فکر می کنم گاهی چنین اتفاقی را نمی بینیم. سازمان بورس و اوراق بهادار توانایی بررسی مواردی را که باید بررسی کند را ندارد و بیش از حد روی موارد نامربوط تمرکز می کند.

ماسک در ادامه صحبت های خود به بحران صرافی FTX اشاره کرد. FTX که یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال در جهان بود، هفته گذشته رسما اعلام ورشکستگی کرد. “چرا FTX نادیده گرفته شد؟” ماسک می گوید. سرمایه گذاران میلیاردها دلار ضرر کردند، اما با وجود اینکه سهامداران شرکت های من سود خوبی به دست می آورند، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده همچنان روی من متمرکز است. این اصلا منطقی نیست.»