ایلان ماسک خطاب به هیئت منصفه دادگاه: من به سهامداران کوچک اهمیت زیادی می دهم


الون ماسک او برای مدت کوتاهی در روز سوم محاکمه در توییت خبری Funding Secured که با محوریت تامین مالی خصوصی سازی تسلا منتشر شده بود، حضور داشت. این دادگاه که در سانفرانسیسکو برگزار می شود احتمالا سه هفته به طول خواهد انجامید.

وکیل شاکیان از ماسک سوالاتی در مورد توییت های او پرسید. به گفته شاکیان، توییت های ایلان ماسک در سال 2018 و به خصوص Funding Secured باعث شده است که آنها میلیون ها دلار ضرر کنند. گروهی از سهامداران تسلا از ایلان ماسک شکایت کردند.

هنوز در هیچ بخشی از جلسه دادگاه از ایلان ماسک سؤال مستقیمی در مورد توییت تأمین بودجه نشده است. به دلیل تعطیلات آخر هفته در آمریکا، جلسه بعدی دادگاه تا روز دوشنبه برگزار نخواهد شد.

به گزارش Verge، وکیل شاکیان این پرونده می گوید افراد مختلفی از ایلان ماسک خواسته اند از توئیت خودداری کند. در میان این افراد نام آنتونیو گراسیاسعضو سابق هیئت مدیره تسلا و ران بارون و سام تایلرسهامداران این خودروساز آمریکایی را می توان مشاهده کرد.

وقتی از ماسک پرسیده شد که آیا به توصیه‌های مشاورانش توجه کرده است یا خیر، ماسک پاسخ داد: «فکر می‌کنم به توئیت کردن ادامه دادم».

وکیل شاکیان سعی دارد ایلان ماسک را فردی نشان دهد که بدون توجه به عواقب اعمالش توییت می نویسد و به توصیه های مشاورانش توجهی نمی کند.

در جلسه دادگاه از ایلان ماسک خواسته شد تا در مورد رابطه بین توییت های خود و سهامداران خرد توضیح دهد. وی گفت: برای سهامداران خرد اهمیت زیادی قائل هستم، آنها وفادارترین و مصمم ترین سهامداران ما هستند، به احتمال زیاد در جلسات دادگاه نیز همین حکم به ماسک یادآوری می شود؛ زیرا به گفته این وکیل، چندین سهامدار خرد به این موضوع پرداخته اند. به دلیل توییت های ایلان ماسک متحمل ضرر مالی شد.

بر اساس آنچه بلومبرگ می نویسد، ایلان ماسک در گفت و گو با هیئت منصفه دادگاه تلاش کرده است که تاثیر توییت های خود بر سهام تسلا را زیر سوال ببرد. گفته می شود توییت های ماسک در سال 2018، 14 میلیارد دلار ارزش بازار تسلا را در یک دوره 10 روزه از بین برده است.

ایلان ماسک به هیئت منصفه گفت: “مشکل است که قیمت سهام را به آن توئیت نسبت دهیم. فقط به این دلیل که من در مورد یک موضوع خاص توییت می کنم به این معنی نیست که مردم آن را باور کنند یا به آنچه می گویم عمل کنند.”

ماسک با بیان اینکه سال 2018 سال بسیار دردناک و سختی بود، گفت: من در کارخانه می خوابیدم تا کارها را درست کنم. رنجی که بین سال‌های 2017 و 2019 متحمل شدیم تا تسلا را به یک شرکت موفق تبدیل کنیم، برای من و بسیاری دیگر طاقت‌فرسا بود.»

در ادامه از ماسک در مورد فروش کوتاه و افراد فعال در این زمینه سوال شد. بررسی ها نشان می دهد که سهامداران علاقه زیادی به فروش سهام تسلا دارند و ماسک قبلاً به طور علنی علیه کسانی که در شکست تسلا سرمایه گذاری می کنند انتقاد کرده است.