ایلان ماسک با خرید توییتر 24 میلیارد دلار ضرر کرد


مطابق با لبه، الون ماسک ارزش توییتر 20 میلیارد دلار است، در حالی که مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس 44 میلیارد دلار برای خرید این شبکه اجتماعی مبتنی بر متن پرداخت کرده است. ماسک در نامه ای به کارمندان توییتر اعلام کرد که بر اساس ارزش 20 میلیارد دلاری توییتر، پاداش سهام دریافت خواهند کرد.

ایلان ماسک سال گذشته قبل از نهایی کردن قرارداد توییتر گفته بود که ارزش این شبکه اجتماعی کمتر از مبلغی است که برای خرید آن پرداخت کرده است. ایلان ماسک در قالب قراردادی که با مدیران سابق توییتر منعقد کرد، با خرید هر سهم به قیمت 54.20 دلار برای تصاحب این شبکه اجتماعی موافقت کرد. این قیمت بالا یکی از عواملی بود که باعث شد ایلان ماسک تصمیم به انصراف از این قرارداد بگیرد. ماسک گفت که مدیران توییتر در آن زمان ادعاهای نادرست و گمراه کننده ای در مورد تعداد ربات ها در این شبکه اجتماعی داشتند.

ایلان ماسک در نامه ای خطاب به کارمندان توییتر گفت که این شبکه اجتماعی “مسیری روشن اما دشوار” برای رسیدن به ارزش بازار 250 میلیارد دلاری دارد. دستیابی به این هدف، ارزش پاداش سهام توییتر را 10 برابر بیشتر از وضعیت فعلی خواهد کرد. توییتر، مانند اسپیس ایکس، به کارمندان خود اجازه می دهد تا در فواصل زمانی معینی از جوایز سهام استفاده کنند.

ایلان ماسک می گوید که از نظر او، توییتر به دلیل تغییرات اخیر، اکنون یک “استارت آپ معکوس” است. ایلان ماسک به محض تصدی توییتر احتمال ورشکستگی را مطرح کرد و پس از اخراج هزاران کارمند و ایجاد تغییرات اساسی در توییتر، گفت که این شبکه اجتماعی از خطر ورشکستگی عبور کرده است.