ایلان ماسک اولین فردی در جهان است که 200 میلیارد دلار ضرر کرده است


الون ماسک در سال 2021، او دومین فرد در جهان شد که دارایی شخصی اش بیش از 200 میلیارد دلار است. او ماه ها بعد جف بزوسبنیانگذار و مدیر عامل سابق آمازون به این موفقیت بزرگ دست یافت.

ایلان ماسک تا یک ماه پیش ثروتمندترین فرد جهان بود

مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس اکنون رکورد دیگری را در اختیار دارد: او تنها فردی در جهان است که 200 میلیارد دلار از ثروت شخصی خود را از دست داده است.

ماسک که اکنون 51 ساله است و همزمان مشغول مدیریت چندین شرکت بزرگ است، در ماه های اخیر با کاهش ثروت مواجه شده است. پس از سقوط سهام تسلا، ارزش دارایی های ایلان ماسک به 137 میلیارد دلار کاهش یافت. در 4 نوامبر 2021 (13 آبان 1400) ارزش ثروت ایلان ماسک به 340 میلیارد دلار رسید و هرگز از آن فراتر نرفت. ماسک تا یک ماه پیش ثروتمندترین فرد جهان بود تا اینکه موقعیت خود را به آن تغییر داد برنارد آرنو تحویل داده شد

به گفته بلومبرگ، ثروت ایلان ماسک تا حد زیادی با عملکرد تسلا در بازارهای مالی مرتبط است. ارزش بازار این خودروساز آمریکایی در سال 2021 به یک تریلیون دلار رسید و این شرکت توانست نام خود را در کنار اپل، مایکروسافت، آمازون و آلفابت در تاریخ ثبت کند. این دستاورد در حالی ثبت شد که خودروهای الکتریکی تسلا تنها بخش کوچکی از صنعت خودروسازی را اشغال کردند.

اکنون که رقبای تسلا حضور پررنگ تری در بازار خودروهای الکتریکی دارند، این شرکت با روزهای درخشان خود خداحافظی کرده است. تسلا برای افزایش تعداد مشتریان خود، در اقدامی نادر، ۷۵۰۰ دلار تخفیف برای خریداران آمریکایی در نظر گرفت. در عین حال گفته می شود که حجم تولید خودروهای تسلا در کارخانه بزرگ شانگهای رو به کاهش است.

با افزایش فشار بر تسلا، ایلان ماسک زمان قابل توجهی را در توییتر صرف می کند. او چند ماه پیش با پرداخت 44 میلیارد دلار این شبکه اجتماعی متنی را خریداری کرد. ماسک از زمان تصاحب توییتر، پلتفرم را وارونه کرده است.

مقالات مرتبط

ارزش سهام تسلا در سال 2022 افت عجیبی را تجربه کرد. بررسی ها نشان می دهد که تسلا تنها در یک سال 65 درصد از ارزش بازار خود را از دست داده است.

ماسک در سال 2022 میلیاردها سهام تسلا را برای تامین مالی خرید توییتر فروخت. بر اساس شاخص ثروت بلومبرگ، سهام تسلا دیگر بزرگترین دارایی ایلان ماسک نیست. او اکنون 44 میلیارد دلار در تسلا و 44.8 میلیارد دلار در اسپیس ایکس دارد. طبق اسناد مالی، ایلان ماسک مالک 42.2 درصد از سهام اسپیس ایکس است.