ایلان ماسک از اینکه OpenAI بدون او موفق شده است عصبانی است


OpenAI با انتشار عمومی ChatGPT و معرفی نسل بعدی مدل زبان به نام GPT-4 در کانون توجه است، اما به نظر می رسد الون ماسک که یکی از بنیانگذاران شرکت مذکور بوده است، از این موضوع خوشحال نیست.

ماسک در هفته های گذشته، او بارها از OpanAI انتقاد کرده است. مدیرعامل تسلا در پاسخ به یکی از کاربران توییتر در سال 2019، تحول شرکت او هوش مصنوعی را به عنوان یک نهاد انتفاعی به سخره گرفت.

ماسک وی در توییتی نوشت: “هنوز سردرگم هستم که چگونه یک سازمان غیرانتفاعی که من تقریباً 100 میلیون دلار به آن کمک کرده ام، امروز 30 میلیارد دلار ارزش دارد؟ اگر این روند قانونی است، چرا همه آن را انجام نمی دهند؟”

اگر منصفانه به موضوع نگاه کنیم، اظهارات اخیر ماسک نکات مهمی در مورد OpenAI دارد. این شرکت از یک سازمان خیلی سختگیرانه پیروی نمی کند و در عین حال یکی از مهم ترین سازمان های توسعه دهنده هوش مصنوعی است.

OpenAI ابتدا به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی شروع به کار کرد و به نوعی نشان داد که نگران هوش مصنوعی شیطانی است. این شرکت به سرعت تفکر خود را تغییر داد و یک واحد انتفاعی ایجاد کرد که ساخت مایکروسافت 10 میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری خواهد کرد.

OpenAI اکنون 30 میلیارد دلار ارزش گذاری شده است و سایر پروژه های آن برخلاف ایده های اولیه آن منبع باز نیستند.

ماسک در ماه دسامبر به توییت سام آلتمنمدیر عامل OpenAI پاسخ داد که در ساخت هوش مصنوعی خودآگاه خطر وجود دارد. حالا انگار چند ماه از این توییت گذشته است ماسک به دنبال ایجاد یک هوش مصنوعی جدید برای رقابت با ChatGPT.