ایستگاه فضایی ماه ناسا فضای داخلی تنگ و خفه کننده ای خواهد داشت


یکی از معماران درگیر در طراحی ایستگاه فضایی Gateway ناسا که به دور ماه می چرخد، به Space.com گفت: “محل زندگی این ایستگاه به قدری کوچک است که فضانوردان نمی توانند در داخل آنها بایستند.”

ناسا و شرکای بین المللی آن قصد دارند ساخت این دروازه را در چند سال آینده آغاز کنند. زمانی که آزمایشگاه فضایی تا پایان این دهه تکمیل شود، تقریباً یک ششم اندازه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) خواهد بود. Gateway با ارائه دو ماژول مسکونی، فضانوردان را مجبور می کند تا فضای شخصی خود را محدود کنند.

رنه واکلاویچکمعمار فضایی و محقق طراحی در سازمان سیستم‌های فضایی Lakeifer در اتریش در کنفرانس هفته فضا در اتریش گفت: «ماژول بین‌المللی زیستگاه تقریباً هشت متر مکعب فضای قابل سکونت خواهد داشت و شما باید آن را با سه نفر دیگر به اشتراک بگذارید. جمهوری چک در ماه نوامبر به عبارت دیگر اتاقی به ابعاد 2×2×2 متر خواهید داشت و در آن حبس خواهید شد. اتاق‌های دیگری نیز وجود خواهد داشت، اما نه بزرگ‌تر و نه زیاد».

Vaclavicek در مرحله طراحی ماژول اروپایی زیستگاه بین المللی یا I-Hab که یکی از دو عنصر زیستگاه Gateway است، شرکت داشت. ماژول دیگری از ایستگاه قمری به نام Habitat and Supply Base یا به اختصار HALO توسط Northrop Grumman در ایالات متحده در دست ساخت است.

به گفته Vaclavicek، معماران هنگام کار بر روی طراحی باید به الزامات عملی ناشی از ماهیت پروژه تسلیم می شدند. امیدهای اولیه آنها برای ماژول های بزرگتر مشابه آنچه در ایستگاه فضایی بین المللی است، که فضای قابل سکونت سخاوتمندانه تری را فراهم می کرد، به دلیل عدم امکان پرتاب قطعات بزرگ به ماه باید کنار گذاشته می شد.

واکلاویچک افزود: در مرحله اول، ما با یک استوانه با ابعاد خارجی مشابه آنچه از ایستگاه فضایی بین المللی می دانیم، شروع کردیم. این ابعاد شامل قطر تقریبی 4.5 متر و طول 6 متر بود. اما به دلیل محدودیت جرم، مجبور شدیم ابعاد خارجی را به سه متر کاهش دهیم و این باعث شد که سطح مقطع داخلی تنها 1.2 متر در 1.2 متر باشد. بیشتر حجم داخلی توسط ساختار ماژول مصرف می شود. در نتیجه، ما اساساً فقط یک راهرو داریم که اگر می‌خواهید دراز بکشید، باید 90 درجه بچرخید.»

با فضای داخلی 2.2 در 2.2 متر، ایستگاه فضایی بین المللی به اندازه کافی بزرگ است که فضانوردان حتی می توانند ژیمناستیک را در آن انجام دهند. استقرار مدار نزدیک زمین در مقایسه با آنچه که در Gateway در انتظار کاشفان ماه خواهد بود، تجربه ای مجلل ارائه می دهد. به گفته Vaclavicek، ماژول I-HAB اساساً فقط یک استوانه با یک دریچه در هر انتها و دو دریچه در طرفین و یک راهرو باریک است. اگر کسی بخواهد از کنار شما عبور کند، به دردسر خواهید افتاد. باید هر کاری را که در آن لحظه انجام می دهید متوقف کنید تا آن شخص از کنار شما عبور کند.