ایرباس در حال کار بر روی فناوری خودران برای هواپیماهای مسافربری است


به گفته The Verge، ایرباس در حال آزمایش فناوری جدید خودران است که به گفته این شرکت ایمنی و کارایی پرواز را بهبود می بخشد. فناوری خودران ایرباس به نام DragonFly شامل «انحراف اضطراری خودکار در حالت کروز، فرود خودکار و کمک زمینی» است.

واژه سنجاقک به سنجاقک اشاره دارد و ایرباس می گوید این فناوری تلاش می کند تا توانایی سنجاقک در شناسایی مناطق خاص را تقلید کند. هدف اصلی این است که هواپیما بتواند قبل از برخاستن به طور خودکار روی زمین حرکت کند و در مواقعی که خدمه پرواز دچار مشکل می شوند، حوادث را مدیریت کند. هواپیماهای مجهز به Dragonfly همچنین قادر خواهند بود به طور خودکار بر روی زمین بلند شوند یا فرود بیایند.

ایرباس در حال حاضر در حال آزمایش فناوری خودران بر روی A350-1000 در فرودگاه تولوز-بلاناک است. این فرودگاه محل آزمایش قابلیت های جدید هواپیماهای ایرباس است. ایرباس در حال آزمایش فناوری خودران از طریق Airbuds UpNext، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت مادر است. ایرباس می گوید که به لطف Dragonfly، این هواپیما می تواند ویژگی های مناطق فرود را شناسایی کرده و به روشی ایمن در اطراف آنها مانور دهد.

طی آزمایشات اخیر ایرباس A350-1000 توانست مناطق مختلف پرواز و شرایط آب و هوایی را تشخیص دهد و با توجه به شرایط واکنش نشان دهد. با توجه به شرایط نامساعد جوی، این هواپیما توانست مسیر پروازی جدیدی ایجاد کند و اطلاعات جدیدی را در اختیار تیم کنترل ترافیک هوایی و سایر اپراتورهای فرودگاه قرار دهد. کل فرآیند به صورت خودکار انجام شد.

با استفاده از داده های این آزمایش ها، ایرباس در تلاش است تا نسل بعدی الگوریتم های مبتنی بر بینایی کامپیوتری را برای استفاده در هواپیما آماده کند. احتمالا در آینده ای نزدیک شاهد تولید هواپیماهای جدیدی باشیم که قابلیت های خودکار بسیار بیشتری نسبت به قبل دارند.