ایران و روسیه احتمالاً در حال کار بر روی یک «ارز رمزنگاری منطقه خلیج فارس» با پشتوانه طلا هستند.


کوین تلگراف به نقل از روزنامه ودوموستی می نویسد که بانک مرکزی ایران با دولت روسیه همکاری می کند تا دو کشور مشترکاً ارز دیجیتال جدید با پشتوانه طلا ایجاد کنند. به گفته منابع آگاه، همکاری ایران و روسیه به ایجاد «توکن منطقه خلیج فارس» منجر خواهد شد. ظاهرا ایران و روسیه قصد دارند از این توکن به عنوان روش پرداخت در معاملات خارجی استفاده کنند.

توکن جدید ایران و روسیه به عنوان نوعی استیبل کوین با پشتوانه طلا ایجاد خواهد شد. استیبل کوین یک ارز دیجیتال است که ارزش آن به نوعی دارایی خارجی پایدار گره خورده است. استیبل کوین ها نوسان قیمت بسیار کمی دارند.

ایران و روسیه قصد دارند از استیبل کوین جدید به جای ارزهای فیات مانند دلار آمریکا، روبل و ریال در معاملات برون مرزی استفاده کنند. احتمالاً این ارز دیجیتال در یک منطقه ویژه اقتصادی در آستاراخان راه اندازی خواهد شد. آستاراخان جایی است که روسیه شروع به پذیرش محموله های صادراتی ایران کرد.

آنتون تکاچفیک قانونگذار روسی و عضو کمیته سیاست اطلاعات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، می گوید که پروژه مشترک استیبل کوین تنها در صورتی امکان پذیر است که بازار دارایی دیجیتال کاملاً تحت قوانین روسیه باشد. پس از چندین تاخیر، قانونگذاران روسی قول داده اند که روند قانونی تراکنش های رمزنگاری را در سال 2023 آغاز کنند.