ایالات متحده احتمالاً با 36 شرکت چینی از جمله YMTC با تحریم هایی مشابه هواوی روبرو خواهد شد


به گزارش فایننشال تایمز، دولت جو بایدن تصمیم گرفته است 36 شرکت چینی را استخدام کند که در میان آنها اسامی وجود دارد YMTC (بزرگترین تولید کننده تراشه های حافظه در چین) در حال تحریم است. به گفته منابع آگاه، این 36 شرکت احتمالا تا قبل از یکشنبه هفته آینده به فهرست موجودیت (بخوانید لیست سیاه) آمریکا اضافه خواهند شد.

شرکت‌های موجود در فهرست نهادها مجاز به انجام تجارت با تامین‌کنندگان آمریکایی بدون کسب مجوز رسمی از وزارت بازرگانی ایالات متحده نیستند. هواوی به دلیل قرار گرفتن در این لیست امکان همکاری با گوگل و دیگر شرکت های آمریکایی را از دست داد.

این آخرین اقدام آمریکا علیه شرکت های چینی است. دولت واشنگتن این شرکت ها را تهدیدی برای امنیت ملی خود می داند و تلاش می کند دسترسی آنها را به تراشه ها و سایر قطعاتی که از فناوری آمریکایی استفاده می کنند محدود کند.

ایالات متحده دو ماه پیش تحریم های سختی را علیه صنعت تراشه چین اعمال کرد و گفت که برخی از انواع تراشه های هوش مصنوعی و تراشه های ابررایانه ها اجازه صادرات به چین را ندارند. این تحریم نه تنها برای شرکت های فعال در ایالات متحده، بلکه برای شرکت های خارجی که از فناوری آمریکایی استفاده می کنند (مانند TSMC) نیز اعمال می شود.

مقالات مرتبط:

Entity List همان لیستی است که هواوی به آن اضافه شد و در بازارهای بین المللی فلج شد. اثرات تحریم های آمریکا بر فعالیت های تجاری هوآوی تاکنون برطرف نشده است و این شرکت روز به روز با شرایط سخت تری دست و پنجه نرم می کند. به دلیل فشارهای ناشی از تحریم، بالاخره هواوی مجبور شد آنر را به یک برند مستقل تبدیل کند.

YMTC که دفتر مرکزی آن در ووهان چین قرار دارد، به عنوان بزرگترین تولید کننده تراشه های حافظه در این کشور شناخته می شود. گفته می شود این شرکت در حال مذاکره با اپل برای تامین تراشه حافظه آیفون بوده است، اما به دلیل تحریم های دو ماه پیش، اپل ارتباط خود را با YMTC قطع کرد.

در اوایل سال جاری، فایننشال تایمز اعلام کرد YMTC با تامین تراشه های حافظه برای گوشی های هوشمند هوآوی، تحریم های آمریکا را نقض کرده است.