اگر آب روی لپ تاپ شما ریخت چه باید کرد؟


اگر روی لپ تاپ خود آب ریخته اید، باید سریع عمل کنید. اگر اقدام فوری انجام ندهید، ریزش تصادفی می تواند باعث آسیب دائمی به لپ تاپ شما شود.

ابتدا لپ تاپ را فورا خاموش کنید. تقریباً برای هر لپ‌تاپ، سریع‌ترین راه برای انجام این کار این است که دکمه پاور را به مدت 6 تا 10 ثانیه نگه دارید تا خاموش شود. پس از خاموش شدن لپ تاپ، بلافاصله آن را از آداپتور برق یا پریز برق جدا کنید.

همچنین اگر باتری قابل جدا شدن است، آن را نیز خارج کنید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید تا هر گونه آسیب ناشی از نشت آب را به حداقل برسانید.

آنچه شما نیاز دارید: دستمال جاذب، پیچ گوشتی مناسب برای پیچ بدنه، پنکه (نه سشوار)، ایزوپروپیل الکل (اختیاری)

مرحله اول: تمام قطعات قابل جدا شدن را بردارید. ماوس و کابل ها و فلش و دی وی دی را جدا کنید.

مرحله دوم: قسمت بیرونی لپ تاپ را خشک کنید. همچنین تا حد امکان آن را باز کنید، آن را به شکل V و وارونه پهن نگه دارید تا مایع جمع شده از صفحه کلید و درزهای بدنه خارج شود و از یک پارچه جاذب و بدون پرز برای پاک کردن سطوح خیس استفاده کنید تا خشک شود. از طرفی برای قطعات کوچکتر و گوشه و کنار از گوش پاک کن استفاده کنید. مهم است که از خشک شدن با هوای گرم سشوار خودداری کنید.

سطح سوم: نوع مایع ریخته شده مهم است. آب کمترین اسیدیته را دارد، در حالی که مایعات شیرین و الکلی رسانا و خورنده تر هستند و می توانند به سرعت باعث آسیب دائمی به اجزای داخلی لپ تاپ شما شوند. با در نظر گرفتن این موضوع، اگر چیزی بدتر از آب ریخته اید، توصیه می کنیم آن را به یک مرکز تعمیر تخصصی ببرید یا در حالت ایده آل، از گارانتی استفاده کنید.

با این حال، اگر روی لپ‌تاپ خود آب ریخته‌اید و به تعمیرگاه دسترسی سریع ندارید، می‌توانید خشک کردن بیشتر را ادامه دهید. سعی کنید لپ تاپ را در مکانی نسبتا گرم و خشک (نه گرم) قرار دهید و بگذارید 24 تا 48 ساعت در آنجا بماند. در حالت ایده آل، تا جایی که می توانید آن را با باز کردن در و جدا کردن قطعات غیر ضروری باز کنید.

ایده های سنتی مانند کیسه های برنج را نادیده بگیرید. اما قرار دادن فن در فضا یا اتاقی که لپ تاپ در آن قرار دارد می تواند به شما کمک کند.

جداسازی قطعات لپ تاپ