اپیک گیمز به پرداخت 245 میلیون دلار جریمه محکوم شد


کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) تصمیم شرکت اپیک گیمز را بر اساس نقض حق اختراع به طور رسمی نهایی کرده است. این حکم ناشر بازی محبوب را اعلام می کند فورتنایت او موظف به پرداخت 245 میلیون دلار جریمه است. FTC می گوید که Epic Games از «الگوهای تاریک» برای فریب گیمرهای Fortnite برای خرید آیتم های پولی درون بازی استفاده کرده است.

معنی الگوی تاریک برخی از تکنیک های فریبنده در طراحی وب سایت ها و رابط کاربری سرویس ها و بازی ها است. الگوهای تاریک با هدف فریب دادن کاربر به یک سناریوی خاص و وادار کردن او به کارهایی طراحی شده اند که قصد انجام آن را نداشته اند. مانند خرید یک محصول یا ارائه خدمات اشتراک. یکی از متخصصان در زمینه طراحی رابط کاربری بیش از 400 نمونه از الگوهای تیره را در خدمت شرکت هایی مانند متا، گوگل، آمازون و ادوبی یافته است.

گزارش کردن TechSpot در نتیجه دو شکایت در سال گذشته، Epic Games را 245 میلیون دلار جریمه کرد. در این شکایت ها ادعا شده است که Epic Games در حال فریب گیمرهای Fortnite برای افزایش درآمد بازی است.

جریمه 245 میلیون دلاری اپیک گیمز در حالی نهایی شد که این شرکت یکی از منتقدان اصلی سیاست های اپل است. تیم سوینیمدیرعامل اپیک گیمز اپل را یک شرکت انحصاری می داند و می گوید سیاست های اپ استور برای دریافت پورسانت 15 تا 30 درصدی برای درآمدزایی ناعادلانه و ناعادلانه است.

در پایان سال 2022، 275 میلیون دلار جریمه دیگر برای Epic Games برنامه ریزی شده بود. جریمه های مربوط به تخلفات قانون حمایت از کودکان آنلاین.

کمیسیون تجارت فدرال می‌گوید افرادی که به‌طور ناخواسته خریدهای درون‌برنامه‌ای Fortnite را خریداری کرده‌اند، هشداری دریافت نکرده‌اند. این افراد اغلب کودکانی بودند که بدون اطلاع والدین اقلام Fortnite را خریداری می کردند.

طبق یافته‌های کمیسیون تجارت فدرال، ساختار گزینه‌های داخلی Fortnite غیرعادی، ناسازگار و گیج‌کننده است و کاربر را به سمت یک سناریوی از پیش تعیین‌شده برای خریدهای درون‌برنامه سوق می‌دهد. در این مورد خاص، گیمرهای Fortnite بدون در نظر گرفتن سن می توانند تنها با فشار دادن یک گزینه خرید انجام دهند. در بیشتر موارد، فرآیند خرید بدون اخطار انجام می شود و نیازی به احراز هویت کاربر ندارد.

در نتیجه الگوی تاریک فورتنایت، بسیاری از گیمرها به طور ناخواسته آیتم های درون بازی را خریداری کرده اند. ساختار فورتنایت باعث شد که برخی از کودکان بدون اطلاع والدین خود اقدام به خرید اقلام کنند. کمیسیون تجارت فدرال علاوه بر انتقاد از سیاست فریبنده اپیک گیمز، اعلام کرده است که این شرکت حساب های کاربرانی را که به طور قانونی تلاش کرده اند پول خود را پس بگیرند قفل کرده است.

جریمه 245 میلیون دلاری دریافتی از اپیک گیمز برای بازپرداخت گیمرها استفاده خواهد شد. کمیسیون تجارت فدرال گفته است که اپیک گیمز حق ندارد حساب کاربرانی را که به این خریدهای ناخواسته اعتراض دارند ببندد.