اپل 50 میلیون دلار برای حل و فصل پرونده شاکیان کیبورد پروانه ای خود پرداخت می کند.


اپل باید 50 میلیون دلار برای رسیدگی به دعوای دسته جمعی که اخیراً یک قاضی فدرال تایید کرده است، بپردازد. این پرونده شامل تعدادی از دعاوی دسته جمعی در رابطه با عملکرد صفحه کلیدهای پروانه ای در مک بوک، مک بوک ایر و مک بوک پرو است که اپل بین سال های 2015 تا 2016 منتشر کرد. این شکایات از سوی کاربران در ایالت های مختلف مانند فلوریدا، میشیگان، نیوجرسی، ایلینوی، واشنگتن و نیویورک.

اپل ابتدا در جولای 2022 موافقت کرد که 50 میلیون دلار غرامت به شاکیان پرونده پتنت صفحه کلید خود بپردازد. اکنون، دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا با اعطای مجوز اولیه برای حل و فصل پرونده، پرونده را کمی فراتر برده است. این جمله از قاضی است ادوارد جی داویلا امضا شد همانطور که اپل قبلا با این توافق موافقت کرده بود، 50 میلیون دلار پرداخت خواهد کرد، اما این مبلغ به طور کامل به شاکیان تعلق نخواهد گرفت.

به گفته DigitalTrends، 17 میلیون دلار از جریمه پرداخت شده توسط اپل مربوط به هزینه های حقوقی است که شامل 13.6 میلیون دلار هزینه وکالت، 2 میلیون دلار هزینه دادرسی و 1.4 میلیون دلار هزینه اداری است. مابقی وجوه بین شاکیان پرونده تقسیم می شود. مبلغ نهایی برای هر عضو بستگی به تعداد تعمیراتی دارد که انجام داده اند. گفته می شود هر یک از دارندگان مک های اپل که تاکنون مجبور به تعویض دو یا چند کیس شده اند، مبلغی در حدود 395 دلار دریافت خواهند کرد.

مقاله مرتبط:

نمی توان انکار کرد که 50 میلیون دلار برای تعمیر یک صفحه کلید معیوب پول زیادی است، اما مطمئناً این صفحه کلید مشکلات زیادی داشت. هزاران نفر از صفحه کلید پروانه ای اپل ناراضی بودند و با مشکلاتی مانند کلیدهای چسبنده و موارد دیگر مواجه شدند. ناگفته نماند که تنها کمی گرد و غبار کافی بود تا کلیدهای این کیبوردها به طور کامل عملکرد خود را از دست بدهند.

اگرچه اپل در ژوئن 2018 شکایات مربوط به صفحه‌کلید پروانه‌ای را در مک‌های خود با برنامه تعمیر دنبال کرد، اما این برنامه تنها به مدت چهار سال دستگاه‌های آسیب‌دیده را تحت پوشش قرار داد و کیبورد جایگزین همچنان یک صفحه‌کلید پروانه‌ای بود، به این معنی که بسیاری از کاربران دوباره همان مشکلات را تجربه کردند. با تجربه تعویض کلیدهای مکرر توسط برنامه تعمیر اپل پوشش داده نمی شد و بسیاری از دارندگان مک همچنان ناراضی بودند. وضعیتی که در نهایت منجر به شکایت دسته جمعی علیه غول فناوری کوپرتینویی شد.

اپل در نهایت سه راه حل مختلف را برای حل مشکل مکانیسم صفحه کلید پروانه ای خود امتحان کرد، اما همه آنها شکست خوردند. این شرکت در نهایت صفحه کلید مذکور را به طور کامل کنار گذاشت و آن را با کیبوردهای Scissor Switch جایگزین کرد. کیبوردهایی که هنوز هم در محصولات این برند استفاده می شود.