اپل “100٪” از ظرفیت تولید پیشرفته ترین پردازنده های جهان را رزرو کرد


اپل همیشه به دنبال بهترین فناوری‌ها در صنعت تراشه است تا تجربه‌ای روان را در آیفون ارائه دهد. منابع آگاه به Digital Times گفتند که اپل “100% ظرفیت لیتوگرافی N3 TSMC” را رزرو کرده است.

N3 اولین لیتوگرافی کلاس 3 نانومتری TSMC است که به طور قابل توجهی قدرت پردازش و مصرف انرژی را بهبود می بخشد. لیتوگرافی در صنعت تراشه به ابعاد ترانزیستور اشاره دارد. هرچه عدد اعلام شده در واحد نانومتر کوچکتر باشد، تراشه قدرتمندتر و کارآمدتر انرژی است. لیتوگرافی سه نانومتری منجر به تولید پیشرفته ترین پردازنده های جهان در سال 2023 می شود.

TSMC که بزرگترین سازنده تراشه قراردادی در جهان محسوب می شود و مشتریان زیادی دارد، تولید انبوه پردازنده 3 نانومتری را در یکی از کارخانه های خود آغاز کرده است. انتظار می رود اپل از این لیتوگرافی در پردازنده های A17 Bionic و M3 استفاده کند. A17 Bionic پردازنده آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس خواهد بود و احتمالاً M3 برای اولین بار در نسل جدید لپ تاپ های مک بوک ایر استفاده خواهد شد.

دیجی تایمز با استناد به منابعی در زنجیره تامین تراشه می گوید اپل در حال حاضر 100 درصد ظرفیت لیتوگرافی N3 را در اختیار دارد. گفته می شود این لیتوگرافی کارایی بالایی دارد. اپل از نظر استفاده از لیتوگرافی جدید همواره یکی از شرکت های برتر دنیا بوده است (A16 Bionic اولین پردازنده موبایل دنیا با لیتوگرافی 4 نانومتری TSMC بود).

سال گذشته، گفته شد که اپل در برابر افزایش قیمت لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC مقاومت کرده است، اما در نهایت موافقت کرد که هزینه اضافی را برای دسترسی به آخرین فناوری‌های صنعت تراشه بپردازد.

تخصیص 100 درصد ظرفیت لیتوگرافی N3 به اپل یک تصمیم منطقی برای TSMC است، زیرا اپل هر سال ده ها میلیون آیفون و مک می فروشد.