اپل یک “پیروزی نادر” در نبرد خود با قوانین ضد انحصار اروپا کسب کرده است


خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی می نویسد که اپل در پرونده های ضد انحصار به “پیروزی نادر” دست یافته است. منابع آگاه از “کوچک شدن دامنه” پرونده ای که اتحادیه اروپا علیه اپل با تمرکز بر استفاده از برنامه های مختلف از سیستم مالی اپ استور آغاز کرده است، گزارش می دهند.

مارک گارمنبه گفته تحلیلگر بلومبرگ، اپل قوانینی داشت که توسعه دهندگان را از تبلیغ قیمت پایین سرویس اشتراک خارج از سیستم مالی اپ استور باز می داشت. ظاهرا اتحادیه اروپا در حال حاضر روی این بخش از قوانین اپل تمرکز کرده است. اپل این مشکل را در تعامل با نهادهای نظارتی ژاپن حل کرده است.

اپل به موفقیت Spotify در اکوسیستم خود برای اجتناب از قوانین سختگیرانه اتحادیه اروپا اشاره کرده است. اپل می گوید Spotify به لطف فروشگاه App به بهترین سرویس پخش موسیقی در سراسر اروپا تبدیل شده است: “ما امیدواریم کمیسیون اروپا (بازوی اجرایی اتحادیه اروپا) از پیگیری شکایتی که هیچ ارزشی ندارد، دست بردارد.”

اپل در حال حاضر به برخی از برنامه‌ها، مانند سرویس‌های پخش موسیقی، اجازه می‌دهد تا کاربران را برای تکمیل ثبت‌نام به نسخه وب هدایت کنند. نسخه وب سیستم مالی اپ استور را دور می زند. اپل حداکثر 30 درصد کمیسیون را از طریق اپ استور دریافت می کند.

بلومبرگ می گوید که تغییر سیاست اپل نتیجه پیروی این شرکت است قانون بازارهای دیجیتال توسط اتحادیه اروپا تایید شده است. طبق این قانون، به احتمال زیاد اپل به زودی به اپ استورهای مختلف اجازه فعالیت در iOS را خواهد داد. بارگذاری جانبی برنامه ها نیز امکان پذیر خواهد بود.