اپل و گوگل با بزرگترین چالش های خود در دهه گذشته روبرو بوده اند


استدلال اپل از قدیم الایام این بود که با بررسی دقیق تمامی اپلیکیشن ها و بازی هایی که در اپ استور منتشر می شوند، اطمینان حاصل می کند که همه آنها استانداردهای امنیتی و محتوایی خاصی دارند و البته این ویژگی یکی از مهم ترین آنهاست. جاذبه های دستگاه های این شرکت می آید و در واقع برنامه های بی کیفیت و ناامن جایی در اپ استور ندارند.

اپل برای انتشار برنامه های خود در اپ استور، 30 درصد کمیسیون سنگینی را از توسعه دهندگان دریافت می کند و دلیل آن محافظت از کاربران در برابر کلاهبرداری، بدافزارها و برنامه های نامرغوب است. احتمالا فروشگاه مذکور مناسب عینک های واقعیت افزوده و هدست های واقعیت ترکیبی این شرکت باشد. بر اساس گزارش اخیر بلومبرگ، بالاخره نسل اول این محصولات در نیمه اول سال جاری میلادی رونمایی خواهد شد.

قانون‌گذاران، توسعه‌دهندگان بازی، رقبا، استارت‌آپ‌های مختلف، ایلان ماسک، مارک زاکربرگ و تقریباً همه شرکت‌ها و سازمان‌هایی که تحت کنترل اپل نیستند، همواره از غول فناوری کوپرتینویی انتقاد کرده و رویکرد اپ استور را در گذشته ضد رقابت توصیف کرده‌اند. سال‌ها، زیرا در شرایط فعلی، کاربران مجبورند برنامه‌ها و بازی‌های مورد نظر شما را روی آیفون و آی‌پد نصب کنند، جز فروشگاه رسمی اپل راهی ندارند.

با این حال، اکنون اپل در آستانه ایجاد برخی تغییرات است که در نهایت می تواند اکوسیستم انحصاری و بسته خود را کمی بازتر کند. اگر اجرای این تغییرات امنیت فعلی آیفون ها را مختل کند، ممکن است اپل در رویکرد خود تجدید نظر کند. حتی ممکن است با باز شدن اکوسیستم iOS، این سیستم عامل به سرزمینی بی قانون و ناامن تبدیل شود.

گوگل با یک رقیب واقعی روبرو است

بسیاری از کاربران به راحتی می توانند تهدید بزرگی را که گوگل با آن مواجه شده است احساس کنند. ChatGPT، چت ربات محبوب هوش مصنوعی که توسط OpenAI توسعه یافته است، دنیای فناوری را در مدت زمان کوتاه خود تکان داده است. از طرفی بسیاری از چهره های سرشناس سیلیکون ولی از این پروژه استقبال کرده اند. به عنوان مثال، یک سرمایه گذار بزرگ، چمات پالیهاپیتیا از این هوش مصنوعی به عنوان یکی از اولین نوآوری های بزرگ در جستجوی اینترنتی یاد شده است.