اپل سانسور وب سایت را برای کاربران هنگ کنگی مرورگر سافاری گسترش می دهد


فیلترهای تعبیه شده در مرورگر سافاری اپل برای جلوگیری از دسترسی کاربران به وب سایت های مخرب طراحی شده اند. با این حال، این فیلترها در چین توسط Tencent طراحی و پیاده سازی شده اند که معمولا محتوای وب را به شدت سانسور می کند. اکنون غول فناوری کوپرتینویی بی سر و صدا در حال گسترش سانسور وب سایت ها برای کاربران ساکن در هنگ کنگ است.

طبق گزارش 9to5Mac، کاربران سافاری در هنگ کنگ اکنون هنگام تلاش برای دسترسی به وب‌سایت‌های خاص، هشداری را مشاهده می‌کنند که می‌گوید «وب‌سایتی که به دنبال آن هستید به دلایل امنیتی مسدود شده است». اگرچه دسترسی به اینترنت در سرزمین اصلی چین برای چندین دهه به شدت سانسور شده است، وضعیت برای شهروندان هنگ کنگ قبل از تصویب قانون جدید امنیتی 2020 بسیار بهتر بود.

چو کا چئونگمهندس نرم افزار و کارمند سابق اپل، در 30 دسامبر متوجه شد که دسترسی به وب سایت هایی مانند GitLab (یک پلت فرم آنلاین برای کد منبع باز) ناگهان قطع شده است. سافاری اعلام کرد این وبسایت به دلیل عدم تایید اطلاعات مسدود شده است.

پس از اینکه این وضعیت در اختیار شرکت قرار گرفت، چند روز بعد دسترسی به GitLab فعال شد. با این حال، اپل و تنسنت توضیح ندادند که چرا وب سایت مسدود شده است. اگرچه دسترسی به GitLab بازیابی شد، اما مشخص نیست که چه تعداد از وب‌سایت‌های دیگر تحت تأثیر این بلوک قرار گرفته‌اند، یا حتی چرا سانسور چینی بدون توضیح بیشتر بر کاربران هنگ‌کنگ اعمال شده است.

شرایط فوق همچنین باعث ایجاد نگرانی در مورد تبعیت اپل از خواسته های دولت چین شد.