اپل بک آپ های iCloud را رمزگذاری می کند و یک ویژگی امنیتی جدید به iMessage اضافه می کند


بر اساس گزارش بلومبرگ و به نقل از بیانیه مطبوعاتی اپل، این شرکت قصد دارد سیستم های امنیتی مورد استفاده در دستگاه های خود را ارتقا دهد. برای اولین بار، اپل رمزگذاری پشتیبان گیری iCloud را فعال می کند و ویژگی های جدیدی را به iMessage می آورد.

مهمترین ویژگی جدیدی که اپل معرفی کرده است حفاظت از داده های پیشرفته برای iCloud است. این ویژگی پشتیبان‌هایی را که در سرورهای iCloud ذخیره کرده‌اید (تقریبا یک کپی کامل از تمام داده‌های کاربر در iPhone و iPad)، همراه با یادداشت‌ها، تصاویر، فایل‌ها، پیام‌های صوتی و پیام‌های متنی (End-to-End Encryption) به صورت جهانی رمزگذاری می‌کند. قبل از تغییرات جدید، تنها بخشی از اطلاعات کاربر مانند داده های سلامت و رمز عبور و اطلاعات مالی مبتنی بر رمزگذاری سرتاسر بود.

رمزگذاری و احراز هویت پشتیبان iCloud در iMessage در Apple iPhone 14 Pro Max

رمزگذاری End-to-End به این معنی است که کلیدهای رمزگذاری فقط در دستگاه های کاربران ذخیره می شوند و نه در مراکز داده اپل. بنابراین، هکر نمی تواند با نفوذ به سرور به کلید رمزگذاری و سپس داده های کاربران دسترسی پیدا کند.

کاربران مدت‌هاست که از اپل خواسته‌اند تا رمزگذاری سرتاسری را به iCloud اضافه کند. با این کار، سازنده آیفون امنیت سرویسی را افزایش می دهد که در سال های اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. خدمات iCloud باعث شده است که فروش واحد خدمات اپل در سال مالی گذشته به 78 میلیارد دلار برسد که نشان دهنده رشد 14 درصدی نسبت به سال 2021 است.

دستگاه های فیزیکی اپل مانند آیفون، آی پد و مک سیستم های رمزگذاری قوی دارند و از ابزارهای امنیتی پیشرفته استفاده می کنند. اما سرورهای ابری اپل همیشه از امنیت بالایی برخوردار نبوده اند. اپل با اقدامات جدید خود در تلاش است فاصله بین امنیت دستگاه های فیزیکی و سرورهای ابری را کاهش دهد. به گفته بلومبرگ، رمزگذاری انتها به انتها هنوز از ایمیل و مخاطبین و داده های تقویمی که در iCloud ذخیره می کنید پشتیبانی نمی کند. اپل می گوید این ویژگی ها بر فناوری های مختلفی تکیه دارند و در برنامه های مختلف استفاده می شوند.

اپل گفته است که این ویژگی جدید است همچنین تأیید کلید تماس را به برنامه پیام‌ها اضافه می‌کند. این ویژگی که توسط پیام رسان های رمزگذاری شده مانند سیگنال نیز ارائه می شود، به کاربران کمک می کند تا از ایمن بودن چت و تأیید هویت طرف مقابل در هنگام چت اطمینان حاصل کنند. در این حالت یک کد واحد به دو طرف چت نشان داده می شود. کاربران می توانند هویت طرف مقابل را از این کد بررسی کنند. اپلیکیشن Messages هر گونه تغییر در کد را به اطلاع مخاطبان می رساند.

مقالات مرتبط:

استفاده از سیستم های جدید در برخی زمینه ها تاثیر منفی بر سرویس خواهد داشت. افزودن رمزگذاری سرتاسر به iCloud به این معنی است که اپل قدرت بازیابی حساب های کاربران را از دست می دهد. زیرا کلید رمزگذاری را ندارد. برای این کار، کاربر باید یک مخاطب را به عنوان “مخاطب بازیابی” انتخاب کند یا کلید بازیابی را ذخیره کند. نکته مهم دیگر این است که کاربر باید به صورت دستی دسترسی به iCloud را از طریق وب فعال کند.

اپل اضافه کرده است که در اقدامی مشابه گوگل، از کلیدهای امنیتی فیزیکی برای ورود به حساب های کاربری پشتیبانی می کند. این ویژگی به کاربرانی که نگران تهدیدات آنلاین هستند اجازه می دهد تا علاوه بر استفاده از رمز عبور حساب اپل برای دسترسی به حساب، یک کلید فیزیکی را در دستگاه وارد کنند. این کلید فیزیکی جایگزین کد ارسال شده به کاربر از طریق پیامک می شود. این کد برای سیستم احراز هویت دو مرحله ای است.

اپل می گوید تغییرات iCloud و iMessage تا قبل از پایان سال جاری برای تمامی کاربران ساکن در ایالات متحده اعمال می شود و سال آینده این تغییرات به دست کاربران سایر کشورها نیز خواهد رسید. پشتیبانی کلید فیزیکی نیز سال آینده در دسترس خواهد بود. دو ویژگی اول با iOS 16.2 و iPadOS 16.2 و macOS Ventura 13.1 در دسترس هستند.