اپل به “نقض سیستماتیک” حریم خصوصی کاربران آیفون متهم شد


اپل با یک شکایت دسته جمعی دیگر برای جمع آوری داده های تحلیلی از کاربران آیفون بدون رضایت آنها روبرو شده است. به گزارش 9to5Mac، شکایت مورد بحث هفته گذشته در دادگاه منطقه ای ایالات متحده در ناحیه شرقی پنسیلوانیا مطرح شد. در پایان سال گذشته نیز پرونده مشابهی در دادگاه ثبت شد.

شکایت گروهی از اپل بر اساس یافته های یک محقق امنیتی به نام تامی میسک متمرکز است. او سال گذشته گفت که برنامه‌های اپل بدون در نظر گرفتن مجوز کاربر، داده‌ها را در طول فرآیند راه‌اندازی اولیه آیفون جمع‌آوری و به سرورها ارسال می‌کنند. تامی مایسک می گوید که در ابتدا این رفتار را فقط در اپ استور می دید، اما پس از بررسی بیشتر متوجه شد که اپلیکیشن های بیشتری مانند Apple Music، Apple TV و Apple Box این کار را انجام می دهند.

ظاهراً اپ استور داده‌های بی‌درنگ مانند جستجوی اپلیکیشن‌ها، تبلیغات مشاهده شده، نحوه یافتن اپلیکیشن‌ها و حتی مدت زمان مشاهده اپلیکیشن‌ها را به اپل ارسال کرده است.

مدت کوتاهی پس از افشاگری های تامی میسک، اپل شکایت کرد و اکنون شکایت دسته جمعی دیگری ثبت شده است. شکایت جدید اپل را به “نقض سیستماتیک و آشکار” قوانین حریم خصوصی و کلاهبرداری از مصرف کنندگان متهم می کند و تقریباً به طور کامل بر اساس ادعاهای تامی میسک است.