اپل به طور موقت توسعه عینک های واقعیت افزوده را متوقف کرد


مارک گورمن بلومبرگ گزارش داد که اپل قصد دارد عینک های واقعیت افزوده را معرفی کند که ظاهر آیفون را منسوخ می کند.

در برخی شایعات اخیر، اشاره شده است که اپل در حال برنامه ریزی برای تولید عینک های واقعیت افزوده سبک وزن است که ظاهری تقریباً مشابه عینک گوگل دارد. این محصول به جای ارائه تجربیات مجازی فراگیر مانند واقعیت مجازی و هدست های واقعیت افزوده، اطلاعات را به صورت دیجیتالی در محیط دنیای واقعی نمایش می دهد. حال به نظر می رسد که غول فناوری کوپرتینویی نتوانسته سخت افزار لازم را برای چنین محصولی آماده کند. در واقع هدف این شرکت این است که قدرت پردازشی و شارژ باتری عینک واقعیت افزوده خود در حد گوشی های آیفون باشد اما ظاهرا موفق به این کار نشده است.

در ابتدا قرار بود اپل عینک واقعیت افزوده خود را در سال 2023 عرضه کند اما مدتی بعد این پروژه را به سال 2025 موکول کرد.اکنون عرضه این دستگاه برای مدت نامحدودی به تعویق افتاده و اپل نیز تمرکز خود را بر روی آن کاهش داده است. بنابراین عینک واقعیت افزوده اپل در آینده قابل پیش بینی در دسترس نخواهد بود، اما بلومبرگ می گوید این محصول روزی جایگزین آیفون خواهد شد.

پیش از این تلاش شرکت هایی مانند گوگل در ساخت پروژه گوگل گلس و همچنین مایکروسافت در پروژه هولولنز شکست خورد. این دو شرکت سعی کرده‌اند عینک‌های واقعیت افزوده تولید کنند که بیشتر مردم بتوانند از آن‌ها مانند گوشی‌های هوشمند استفاده کنند، اما تلاش‌های آنها، به‌ویژه هولولنز مایکروسافت، اکنون تنها بر اهداف نظامی متمرکز شده است، نه مصرف‌کنندگان عادی.

متا، گوگل و سایر شرکت‌ها روی پروژه‌های مشابهی مانند Project Iris و Nazare کار می‌کنند، اما با توجه به مارک گورمناپل پس از معرفی اولین پروژه واقعیت ترکیبی خود قصد دارد مجموعه ای از عینک های واقعیت افزوده را عرضه کند. پیش از این انتظار می رفت عینک واقعیت افزوده اپل در سال 2024 یا 2025 معرفی شود، اما اکنون به نظر می رسد پروژه مذکور متوقف شده است.

اولین هدست واقعیت ترکیبی اپل احتمالاً با قیمت 3000 دلار عرضه خواهد شد. این محصول از سخت افزار انحصاری واقعیت مجازی غول فناوری کوپرتینویی به همراه پردازنده های دسکتاپ M2 استفاده خواهد کرد. تراشه هایی که در MacBook Pro 2023 و M2 Mac Minis اپل استفاده می شوند.

به گفته The Verge، نسخه ارزان‌تر هدست واقعیت ترکیبی اپل احتمالا در سال 2024 یا 2025 با سخت‌افزاری شبیه آیفون عرضه خواهد شد. شاید این دستگاه با قیمت 1500 دلار برای رقابت با متا کوئست پرو فروخته شود. پیش از این، گزارش های دیگری وجود داشت که به نام های تجاری Reality Pro و Reality One اشاره می کرد. گفته می شود این برندها برای تعیین مدل های مختلف هدست اپل در نظر گرفته شده اند.

قیمت اعلام شده برای هدست واقعیت ترکیبی اپل نشان می دهد که این محصول برای کاربران عادی طراحی نشده است. با این حال، استراتژی سخت افزاری این شرکت احتمالاً هدستی را معرفی می کند که بتواند با محصولات متا رقابت کند.