اپل برخی از تراشه های خود را در ایالات متحده تولید خواهد کرد تا زنجیره تامین خود را متنوع کند


بلومبرگ گزارش داده است که اپل تصمیم گرفته است یکی از جنبه های کلیدی تولید محصولاتی مانند آیفون و آیپد را به ایالات متحده منتقل کند. طبق این گزارش، اپل تولید حداقل برخی از پردازنده های سفارشی خود را به یکی از کارخانه های TSMC که اکنون در حال ساخت در آریزونا است، برون سپاری خواهد کرد.

تیم کوک او این برنامه ها را در جلسه ای با مهندسان و کارمندان خرده فروشی اپل در آلمان که در سفر اخیرش به سراسر اروپا نیز برگزار شد، فاش کرد. مدیر عامل اپل توضیح داد که در حدود سال 2024، آنها برخی از تراشه ها را در کارخانه آریزونا تولید خواهند کرد. این احتمال وجود دارد که بخشی از تولیدات این شرکت در اروپا انجام شود زیرا در حال حاضر کارخانه های بیشتری در آن منطقه ساخته می شود. تیم کوک می گوید:

ما قبلاً تصمیم گرفته‌ایم یک کارخانه در آریزونا بخریم و آن کارخانه در سال 2024 راه‌اندازی می‌شود، بنابراین حدود دو سال یا شاید کمتر فاصله داریم.

پختن در جلسه ای که ادی کیومدیر خدمات اپل و اوبرایان عزیز رئیس خرده فروشی و نیروی انسانی این شرکت نیز حضور داشت و گفت:

من مطمئن هستم که در اروپا، با آشکارتر شدن این برنامه، ما برخی از تراشه های خود را از کارخانه های آینده در این منطقه تهیه خواهیم کرد.

در حالی که کوک جزئیات بیشتری در مورد انتقال تولید تراشه به ایالات متحده و اروپا ارائه نکرد، احتمالاً به کارخانه‌ای اشاره می‌کند که TSMC در حال حاضر در آریزونا در حال ساخت آن است. TSMC تامین کننده انحصاری پردازنده های اپل است. این سازنده آیفون در تمامی محصولات خود از تراشه های پرچمدار سری A و تراشه های سری M استفاده می کند.

مقاله مرتبط:

همانطور که 9to5Mac اشاره می کند، کارخانه TSMC چین قرار است در سال 2024 افتتاح شود. غول تراشه های تایوانی اعلام کرده است که کارخانه مذکور فعالیت خود را با تولید پردازنده های مبتنی بر لیتوگرافی 5 نانومتری آغاز خواهد کرد که حداقل یک نسل از فناوری استفاده شده در آن فاصله دارد. محصولات اپل این گزارش همچنین بیان می کند که TSMC از نظر تئوری می تواند فرآیندهای تولید پیشرفته را سریعتر از آنچه تاکنون اعلام کرده است، معرفی کند.

یکی از سؤالات مطرح این است که آیا کارخانه مطابق با برنامه ریزی شده نیازهای اپل را برآورده می کند یا خیر. این شرکت تایوانی می گوید که کارخانه چینی با ظرفیت 20000 تراشه در ماه شروع به کار کرده و از فرآیند تولید 5 نانومتری استفاده خواهد کرد. این تمایل اپل برای استفاده از تراشه های پیشرفته 3 نانومتری در آینده نزدیک را برآورده نمی کند.

این اقدام در حالی انجام می شود که اپل همچنان در حال برنامه ریزی برای تنوع بخشیدن به زنجیره تامین خود در نقاط مختلف جهان است. پختن وی با اشاره به وابستگی فعلی تراشه ها به تایوان گفت:

فکر می کنم سرمایه گذاری قابل توجهی در بهبود توانایی و ظرفیت ایالات متحده و اروپا در تلاش برای تغییر سهم بازار از جایی که تراشه ها در حال حاضر ساخته می شوند، خواهید دید.

علاوه بر این، دولت ایالات متحده اخیراً مشوق هایی را برای تقویت تولید تراشه در این کشور ایجاد کرده است. از طریق قانون تراشه و علم، ایالات متحده بیش از 50 میلیارد دلار مشوق های مالی برای صنایع تولید نیمه هادی فعال در این کشور ارائه کرده است.