اپل با افزایش تولید آیفون در هند به دنبال کاهش وابستگی به چین است


آیفون های ساخت هند تنها در این کشور به فروش نمی رسند و در کنار آیفون های ساخت چین به تکمیل موجودی اپل برای عرضه جهانی این گوشی محبوب کمک می کنند. بر اساس آخرین آمار، ارزش صادرات آیفون های ساخت هند در سال مالی جاری اپل به 3 میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم ترکیبی از خبرهای خوب و بد برای شرکت کوپرتینویی را نشان می دهد.

افزایش تولید آیفون در هند برای اپل خوب است زیرا در یک سال تقریباً دو برابر شده است. از سوی دیگر، تعداد آیفون های تولید شده در هند در مقایسه با تعداد آیفون های ساخت چین همچنان قطره ای در دریاست.

البته کاهش وابستگی اپل به چین کار ساده ای نیست. شیوع کرونا همچنین خطرات ناشی از وابستگی شدید سازنده آیفون به چین را نشان داد. بر اساس پیش‌بینی‌ها، اختلالات مربوط به کووید-19 در بزرگترین کارخانه مونتاژ آیفون جهان، هفته‌ای یک میلیارد دلار برای این شرکت هزینه دارد.

به گزارش 9to5Mac، هند اکنون خود را به عنوان دومین مرکز تولید آیفون اپل معرفی کرده است. اولین آیفون های ساخته شده در هند محدود به یک مدل (نسل اول آیفون SE) بودند و فقط در این کشور موجود بودند.

اپل از آن زمان تولید برخی از مدل‌های آیفون را به شرکای تجاری خود در هند واگذار کرده است و حجم آن را تا حدی افزایش داده است که می‌تواند بخشی از تولیدات خود را برای فروش به خارج از کشور صادر کند.

اپل امیدوار بود سال گذشته با شروع مونتاژ آیفون 14 به طور همزمان در چین و هند، به نقطه عطفی بزرگ دست یابد. تولید آیفون 14 در هند از ماه سپتامبر آغاز شده و انتظار می رود تولید همزمان آیفون 15 نیز در سال جاری انجام شود.

بلومبرگ گزارش داد که صادرات آیفون های ساخت هند بین آوریل تا دسامبر سال گذشته دو برابر شده است.

اپل از آوریل تا دسامبر بیش از 2.5 میلیارد دلار آیفون از هند صادر کرده است که تقریباً دو برابر کل سال مالی قبل است. این موضوع نشان می دهد که چگونه غول فناوری کوپرتینویی با افزایش تنش های ژئوپلیتیکی، انتقال خطوط تولید خود از چین به سایر نقاط جهان را تسریع می بخشد. یعنی بیش از 3 میلیون آیفون اپل در هند ساخته شده است، اما در مقایسه با 230 میلیون آیفون ساخت چین، این رقم بسیار ناچیز است.
بلومبرگ

اپل همچنین در هشت سال گذشته در تلاش برای ایجاد فروشگاه های خرده فروشی جدید در هند بوده است. چالش اپل در انجام این کار، الزامات دولت هند است که به وضوح با در نظر گرفتن اپل و سامسونگ طراحی شده است. به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک فروشگاه برای فروش محصولات یک برند افتتاح کنید، ابتدا 30 درصد از آن محصولات باید در هند تولید شوند.

این الزام در نهایت با افزایش تولید اپل در هند تا حدودی کاهش یافت و دیروز گزارش شد که سازنده آیفون بالاخره استخدام برای اولین فروشگاه های خود در این کشور را آغاز کرده است.