اپل از سال 2023 از تراشه های حافظه سامسونگ در آیفون استفاده خواهد کرد


در اوایل سال جاری، اپل تصمیم گرفت تراشه‌های حافظه فلش 128 لایه NAND سه بعدی را از یانگ تسه (YMTC) برای استفاده در آیفون‌های عرضه شده به بازار چین خریداری کند و در نهایت تا 40 درصد از تراشه‌های مورد نیاز خود را خریداری کرد.

با این حال، برنامه‌های اپل برای خرید تراشه‌ها از این شرکت در ماه گذشته زمانی که YMTC و 30 شرکت چینی دیگر به لیست شرکت‌های تایید نشده اضافه شدند که مقامات آمریکایی قادر به بازرسی آنها نبودند، به حالت تعلیق درآمد. اکنون انتظار می رود که تامین کننده چینی تراشه های حافظه مورد نیاز غول فناوری کوپرتینویی در اوایل دسامبر به لیست سیاه محدودیت های تجاری ایالات متحده بپیوندد.

شرکت های آمریکایی از به اشتراک گذاشتن هرگونه طرح، فناوری، اسناد یا مشخصات با شرکت های موجود در لیست غیرمجاز منع شده اند. شرکت هایی که نتوانند اطلاعات مورد نیاز را ظرف 60 روز ارائه کنند به لیست سیاه کنترل صادرات ایالات متحده اضافه می شوند. وزارت بازرگانی ایالات متحده می‌گوید YMTC به دلیل نقض کنترل‌های صادرات واشنگتن با فروش تراشه‌ها به هوآوی، که قبلاً در لیست بود، تحت بررسی است.

مقاله مرتبط:

طبق گزارش MacRumors، اپل از سال 2023 به دلیل تأثیر محدودیت های اعمال شده توسط دولت ایالات متحده علیه شرکت های چینی، از سامسونگ به عنوان یک تامین کننده جایگزین استفاده خواهد کرد.

سامسونگ برای مدت طولانی یکی از تامین کنندگان تراشه های DRAM برای آیفون بوده است و اکنون قرار است از سال آینده عرضه فلش NAND را برای دستگاه های مجهز به iOS از طریق کارخانه Xian خود در چین آغاز کند. جایی که در حال حاضر 40 درصد از کل ظرفیت فلش سه بعدی NAND شرکت کره ای در آنجا تولید می شود.

برخلاف رقبای خود، سامسونگ در پاسخ به تقاضای ضعیف در بازار فلش NAND که احتمالاً به دلیل اضافه شدن به لیست تامین کنندگان اپل است، کاهش تولید را در نظر نگرفته است. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که این شرکت کره ای قادر خواهد بود با افزایش تولید، قیمت های خود را کاهش دهد که این امر باعث تقویت بیشتر رقابت پذیری آن در بازار تراشه های حافظه NAND خواهد شد.

کنترل‌های صادراتی علیه چین که توسط دولت بایدن تحمیل شد، تلاشی برای کند کردن پیشرفت‌های فنی و نظامی این کشور از طریق قطع دسترسی پکن به عرضه تراشه‌های نیمه‌رسانای خاص است که در هر نقطه از جهان با تجهیزات آمریکایی تولید می‌شوند.