اولین پرتاب مداری Starship احتمالا در ماه مارس انجام خواهد شد


اسپیس‌ایکس ماه‌هاست که برای اولین پرواز آزمایشی مداری استارشیپ، سیستم حمل‌ونقل فضایی نسل بعدی خود، به اعماق فضا آماده می‌شود. این شرکت اکنون در مراحل پایانی آماده سازی است و احتمالاً ظرف 6 هفته یا بیشتر، استارشیپ را از زمین بلند خواهد کرد.

الون ماسکبنیانگذار و مدیر عامل اسپیس ایکس روز شنبه در واکنش به گمانه زنی ها درباره احتمال پرواز استارشیپ در 31 ژانویه 2023 (11 بهمن 1401) در توییتر گفت: “اواخر فوریه (اواخر بهمن یا اوایل اسفند) ما یک فرصت واقعی داریم. به نظر می رسد تلاش برای راه اندازی در ماه مارس (اسفند یا فروردین) بسیار محتمل است.”

اسپیس ایکس در حال ساخت کشتی های ستاره ای برای حمل انسان و محموله به ماه، مریخ و سایر مقاصد فضایی است. این وسیله نقلیه غول پیکر از دو عنصر شامل تقویت کننده مرحله اول بزرگ به نام Super Heavy و فضاپیمای مرحله بالایی با ارتفاع 50 متر به نام Starship تشکیل شده است. هر دوی این موشک ها به گونه ای طراحی شده اند که به طور کامل قابل استفاده مجدد باشند.

پرواز آزمایشی مداری آینده ظاهراً از نمونه اولیه فوق سنگین به نام «بوستر ۷» و نسخه «شیپ ۲۴» استارشیپ استفاده خواهد کرد. اسپیس ایکس هر دو نسخه را در تاسیسات Starbase خود در جنوب تگزاس آزمایش کرده است.

برای مثال، Booster 7 و Ship 24 هر دو موتورهای رپتور خود را با انجام آزمایش‌های احتراق استاتیک در حین اتصال به زمین، مشتعل کردند. کشتی 24 تمام 6 موتور رپتور را همزمان روشن کرده است. اما از بین 33 موتور بوستر 7، 14 موتور در تست احتراق ثابت فعال شده اند. در نتیجه، SpaceX هنوز باید قبل از پرتاب به مدار، آمادگی های بیشتری را انجام دهد. به گفته ماسک، تست احتراق پایدار بوستر 7 با تمام 33 موتور درگیر قبل از پرتاب انجام خواهد شد.