اولین پرتاب مداری از خاک بریتانیا شکست خورد


ساعت 01:32 امروز سه‌شنبه به وقت ایران، یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 متعلق به شرکت ویرجین اربیت به نام «کازمیک گرل» از پایگاه فضایی کورنوال در جنوب غربی بریتانیا به پرواز درآمد تا اولین پرتاب مداری را از خاک این کشور انجام دهد. اگرچه این مأموریت شروع موفقی داشت، اما طبق برنامه پیش نرفت.

بریتانیا دومین تولید کننده بزرگ ماهواره در جهان پس از ایالات متحده است. اما برای تحویل محصولات خود به مدار زمین، به موشک های دولتی و خصوصی متعلق به سایر کشورها و شرکت هایی مانند ناسا و اسپیس ایکس متکی است. بسیاری امیدوار بودند که موفقیت پرتاب تاریخی امروز، دورانی را آغاز کند که در آن بریتانیا بتواند از خاک خود ماهواره پرتاب کند.

به گزارش اسپیس دات کام، این دختر فضایی در ساعت 02:39 به وقت ایران هنگام پرواز بر فراز سواحل جنوب غربی ایرلند، موشک 21 متری لانچر را که حامل 9 ماهواره کوچک بود از زیر بال خود پرتاب کرد. تقریباً 3.5 دقیقه پس از پرتاب، طبق برنامه ریزی شده، مرحله بالایی از مرحله اول موشک جدا شد و یک سوزاندن تقریباً 5 دقیقه ای را تکمیل کرد. اما در این مرحله بود که همه چیز به هم ریخت.

اطلاعات پخش زنده Virgin Orbit و توییت های این شرکت گیج کننده به نظر می رسید. در حالی که داده‌های تله‌متری از پخش زنده نشان می‌داد که ارتفاع موشک شروع به کاهش کرده است، لنگر چیزی در مورد آن نگفت، در عوض توضیح داد که داده‌های موشک می‌تواند گمراه‌کننده باشد. دقایقی بعد Virgin Orbit در توییتر اعلام کرد که موشک و 9 محموله آن با موفقیت به مدار رسیده اند.

با این حال، این اتفاق در واقعیت رخ نداد. 35 دقیقه پس از سوختن موشک و مدت‌ها پس از زمان تعیین‌شده برای رسیدن محموله به مدار، Virgin Orbit مشکل را در توییتر تأیید کرد و نوشت که به نظر می‌رسد پرتابگر دچار نقصی شده است که مانع از تحویل محموله به مدار شده است. اگرچه Virgin Orbit از این مشکل آگاه بود، اما جزئیات بیشتری در آن زمان ارائه نشد.